Přejít k hlavnímu obsahu

Čína představila robotického psa s kulometem na zádech a jeho štěně s AI

Pavel Trousil 30.05.2024
info ikonka
Zdroj: CCTV

Jak ukázal konflikt na Ukrajině, drony a další podobná zařízení sloužící k průzkumu i boji, jsou velice užitečná. Čína teď testuje robotického psa s kulometem na zádech a menší verzi s umělou inteligencí určenou pro průzkum. Hrozí, že se tito psi utrhnou ze řetězu?

V centru pozornosti na probíhajícím čínsko-kambodžském vojenském cvičení "Zlatý Drak 2024" byla především Inteligentní zařízení, jako je robotický pes a drony. Během této akce byli k průzkumu simulovaného bojiště použiti robotičtí psi. Menší pes s umělou inteligencí dokáže přenášet informace o překážkách, jako jsou drátěné ploty, nebo odhozené pneumatiky. "Tento robotický pes váží 15 kilogramů a je vybaven 4D systémem širokoúhlého vnímání. Během našich misí dokáže v reálném čase přenášet průzkumné záběry na velitelská stanoviště," uvedl čínský voják Yang Shengzhi.

Díky bateriím a napájecímu systému v břiše může robotický pes pracovat dvě až čtyři hodiny. Je schopen provádět různé činnosti, jako je pohyb vpřed, leh, skok a pohyb vzad. Kromě toho může sám plánovat trasy a vyhýbat se překážkám a přibližovat se k cílům během průzkumných misí.
 

pes
info ikonka
Zdroj: CCTV
Robotický pes s umělou inteligencí určený k průzkumu.

Další robotický pes představený na cvičení váží asi 50 kilogramů a je vybaven puškou a je schopen pod vedením operátora rychle postupovat vpřed. „Může sloužit jako nový člen našeho mužstva v našich městských bojových operacích, nahradit naše příslušníky při provádění průzkumu a identifikaci nepřítele a zasáhnout cíl během výcviku," řekl Chen Wei, další čínský voják.

Zdroj: YouTube, CCTV

Kromě robotických psů byla během cvičení použita i řada inteligentních bezpilotních zařízení, jako jsou nákladní drony a průzkumné drony, jež zvyšují celkové bojové schopnosti vojáků. Společné vojenské cvičení se koná od 16. do 30. května v Kambodži. Jedná se o šesté cvičení ze série "Golden Dragon“, kterého se účastní více než 2 000 vojáků z obou zemí. 

Mohlo by vás zajímat

Státní televizní stanice China Central Television (CCTV) zveřejnila informace o digitálních psech na začátku tohoto týdne. Oba se velmi podobají robotickému psovi "Spot" společnosti Boston Dynamics. Americká armáda řeší podobné problémy a stejně jako Čína chce, aby spoušť mačkal člověk, a ne aby se robotičtí psi se samopaly utrhli ze řetězu. 

Mohlo by vás zajímat

Tento přístup staví oba státy do souladu se současným mezinárodním názorem, že autonomní zbraně jsou prostě příliš nebezpečné na to, aby byly jen tak vypouštěny - chyba, kterou udělá zbraň řízená umělou inteligencí, by mohla eskalovat konflikty a vést k větším lidským ztrátám.

Zdroj: CCTVPlus, YouTube


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme