Chip 05/2020: Lidské myšlení je již dlouho vzorem pro vývoj inteligentních strojů. Dosud vědci slavili své největší úspěchy díky simulaci: umělé neuronové sítě se snaží ve svém softwaru zrcadlit způsob, jakým pracují naše mozky. To je hlavní cesta pro umělou inteligenci, ale má stále spoustu překážek, protože složité výpočty vyžadují obrovské nasazení hardwaru. Proto se vývojáři čipů chystají v blízké budoucnosti začít využívat jinou strategii: Proč k simulaci neuronů a synapsí stále používat software, když lze lidskou technologii simulovat také ve formě neuromorfního hardwaru? Proč nepostavit mozek – i když stále ještě velmi zjednodušený – z křemíku?
Neuromorfní čipy simulují zapojení neuronů a synapsí. Podobně jako mozek se neurální polovodiče spoléhají na paralelní zpracování. Neexistuje žádné oddělení paměti a výpočetní jednotky, tyto stavební bloky jsou decentrálně rozděleny do všech neuronů.
Na této vzrušující cestě musejí vědci překonávat spoustu překážek, výsledek by ale mohl překonat a nahradit Von Neumannovu architekturu typického počítače. Přečtěte si o tomto výzkumu víc – v květnovém Chipu.