Flexibilita cloud computingu umožňuje lepší využití finančních prostředků, které by jinak spolkly pravidelné investice do vlastního hardwaru a softwaru. Nabídka je na českém trhu již dostatečně široká, stačí vybrat správný produkt a dobrého poskytovatele.
Rozdělení a formy
Pro neznalé, zkratky SAAS, PAAS nebo IAAS neoznačují bývalé republiky Sovětského svazu, ale jaký model služby je poskytovatelem v rámci cloudu nabízen (obvykle software nebo hardware či jejich kombinace).
SAAS neboli Software as a Service je nejrozšířenější formou cloudu. Specifická aplikace je licencována jako služba a pronajímána uživateli, který vlastně platí za přístup k službě, nikoliv za informační systém samotný. Ideální pro firmy, které potřebují běžný aplikační software s neomezeným přístupem. Příkladem může být známá sada aplikací Google Apps.
PAAS znamená Platform as a Service. Poskytovatel vlastní kompletní prostředky pro podporu tvorby a poskytování webových aplikací, někdy také označováno jako virtuální laboratoř. Nevýhodou tohoto přístupu je tzv. proprietární uzamčení, kdy u poskytovatele lze používat jen dovolené aplikace nebo programovací jazyk. Velice zajímavé pro začínající firmy v oblasti nových aplikací.
IAAS neboli Infrastructure as a Service znamená, že firma si za přiměřený poplatek pronajímá vzdálený hardware, ale o údržbu a funkčnost se stará pronajímatel. Vhodné pro ty, kteří již vlastní software (či jejich licence), ale nechtějí investovat a starat se o hardware.
Co žádat po poskytovateli?
Cloud computing je ze své podstaty závislý na stabilitě a rychlosti internetové sítě, proto by měl zájemce žádat o garanci přístupu. Dobrý poskytovatel by měl zájemce co nejdetailněji informovat o parametrech zajištění nepřetržitého přístupu, tj. jakých reduktivních technologií využívá na úrovni napájení, datové konektivity, serverů a storage. Ve vlastním zájmu by se měl zákazník zajímat o používaná řešení a standardy pro backup a datovou replikaci.
Dobrým znamením je vlastní datové centrum poskytovatele, a to minimálně dle standardu Tier III, což znamená, že objekt i datové centrum by měli být vybaveny elektronickým zabezpečovacím systémem i fyzickou ostrahou. Data zákazníků by měla uložena v RACKových místech, kam je přístup zcela odepřen, což pravděpodobnost bezpečnostního incidentu snižuje na minimum.
Z finančního hlediska je nutné správně propočítat výhodnost nabízených produktů, včetně nákladů za migraci, kterým se u cloudu nevyhnete. Celkově lze tímto přístupem ušetřit, jelikož firma může využívat pouze to, co aktuálně potřebuje.