Mnoho notebooků je vyrobeno tak, že je obtížné je opravit, takže jsou v podstatě na jedno použití. Asi si chcete vybrat elektroniku, která je odolná a opravitelná, ale jak poznáme, které výrobky jsou navrženy tak, aby vydržely, a které jsou určeny rovnou na skládku? Tím se zabývá zpráva organizace PIRG.
Skupina na ochranu spotřebitelů Public Interest Research Group (PIRG) se domnívá, že společnosti Apple a Google selhávají v tom, aby usnadnili možnost notebooky rozebrat a opravit. Zpráva "Failing the Fix (2024)", která byla nedávno zveřejněna, je z velké části založena na indexu opravitelnosti, který je vyžadován pro notebooky a některou další elektroniku prodávanou ve Francii.
Zpráva PIRG však více než ostatní kategorie francouzského indexu, jako je dostupnost a cenová dostupnost náhradních dílů, zohledňuje skóre opravitelnosti, "protože si myslíme, že lépe odráží to, co podle spotřebitelů skóre opravitelnosti naznačuje, a protože ostatní kategorie mohou být specifické pro danou zemi," uvádí se ve zprávě.
Skóre PIRG, stejně jako francouzský index opravitelnosti, zohledňuje také dostupnost dokumentů potřebných k opravě a kritéria specifická pro daný výrobek (zpráva PIRG se zabývá také telefony). U notebooků tato kritéria zahrnují poskytování aktualizací a možnost obnovení softwaru a firmwaru.
Chromebooky a MacBooky zaostávají v opravitelnosti
Členové PIRG prozkoumali 139 modelů notebooků a dospěli k závěru, že Chromebooky, "ačkoli jsou cenově dostupnější než jiná zařízení, jsou stále hůře opravitelné než ostatní notebooky." To je způsobeno především tím, že měly nižší průměrné skóre při rozebírání (14,9) než ostatní notebooky (15,2).
Zpráva zkoumala 10 Chromebooků od společností Acer, Asus, Dell a HP a udělila Chromebookům průměrné skóre oprav 6,3 ve srovnání se 7,0 u všech ostatních notebooků. Ve zprávě se uvádí: "Chromebooky byly v průměru o 10 % horší než běžné notebooky.
Mohlo by vás zajímat
Pokud se výrobcům již finančně nevyplatí zajišťovat podporu, měli by alespoň umožnit komunitě pokračovat v údržbě softwaru nebo zajistit snadnou instalaci alternativních operačních systémů, aby nebylo nutné notebooky vyhodit dřív, než je to nutné.
Apple nejhorší mezi notebooky
Pokud jde o rozdělení notebooků bez systému ChromeOS, organizace PIRG vyhodnotila notebooky Apple jako nejhorší z hlediska opravitelnosti se známkou D, což je řadí za společnosti Asus, Acer, Dell, Microsoft, HP a Lenovo. Ve zprávě získala společnost Apple nejnižší průměrné skóre za demontáž ze všech OEM výrobců (4 body z 10 oproti průměru 7,3).
Není překvapivé, že MacBooky jsou na konci seznamu PIRG. Apple je dlouhodobě kritizován za to, že upřednostňuje design před snadnou opravitelností. Ale vzhledem k tomu, že mnoho států se v posledních několika letech přiklonilo k legislativě zajišťující právo na opravu, Apple v poslední době v této otázce obrací a dokonce spustil program oprav svépomocí.
Ve srovnání s loňskou zprávou Apple zlepšil u svých produktů možnosti rozebírání, dokumentaci, dostupnost dílů a hodnocení cen dílů, ale to nestačilo na to, aby dosáhl výrazně lepšího skóre opravitelnosti v očích PIRG. "Navzdory vylepšením je stále příliš obtížné otevřít a opravit MacBooky ve srovnání se všemi ostatními značkami notebooků, které jsme recenzovali."
Hůře se rozebírají
Skupina PIRG zjistila, že notebooky, které zkoumala v rámci letošní zprávy, se v průměru hůře rozebírají než stroje zkoumané v loňském roce, přičemž průměrné skóre rozebíratelnosti kleslo ze 7,5 na 7,3, "což naznačuje, že výrobci nedokážou navrhnout notebooky, které by se daly snadněji rozebrat a opravit."
Podle Guttermana z PIRG se to zdá být "neintuitivní", protože "vzhledem k rozměrům by mělo být jednodušší vyrábět snadno opravitelné notebooky, než telefony". Vyslovil hypotézu, že notebooky zaostávají za telefony v opravitelnosti, protože "minimální přijatelná spodní hranice opravitelnosti mobilních telefonů je vyšší kvůli stávajícím a navrhovaným předpisům EU, které opravitelnost telefonů nařizují".
Zdroj: PIRG, Failing the Fix, Ars Technica