Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Další miliardová pokuta na obzoru? Google opět čelí problémům

Jiří Palyza 16.06.2023

Internetovému gigantu opět hrozí pokuta. Evropská unie podala na Google oficiální antimonopolní stížnost, která by mohla vést k uložení vysokých pokut a zasáhnout do reklamní technologie, která tvoří většinu příjmu společnosti. Praktiky Googlu jsou trnem v oku antimonopolních úřadů.

Kapitoly článku

Před několika dny bylo proti společnosti Google zveřejněno tzv. "prohlášení o námitkách" (Statement of Objections). Týká se jejího dominantního postavení na trhu s internetovou reklamou. Společnost je ve zvláštním postavení, protože prodává reklamu, ale také provozuje platformy, na kterých se zobrazuje.

Podle lidí, kteří jsou s tímto případem obeznámeni a hovořili pod podmínkou anonymity, bude obvinění, které bylo oznámeno ve středu, zaměřeno na jádro obchodního modelu reklamních technologií společnosti Alphabet. Reklamní byznys společnosti Google je zdaleka nejúspěšnější a tvoří přibližně 80 % jejích ročních příjmů. V roce 2022 činily její reklamní tržby přibližně 225 miliard dolarů.

Google byl kvůli problémům s praktikami monopolu už několikrát odsouzen k vysokým pokutám

Googlu by nyní mohla hrozit vysoká pokuta. Sankce v oblasti kartelových pravidel v EU mohou dosáhnout až deseti procent ročního obratu společnosti.

V důsledku dosažených tržeb v reklamní oblasti za uplynulý rok by firmě mohla hrozit další miliardová pokuta. Naposledy musela společnost Google zaplatit 1,5 miliardy dolarů v roce 2019, a to kvůli problémům s antimonopolními pravidly. V této věci už bylo viníkovi nařízeno zaplatit celkem 8,25 miliardy dolarů. Google se k novým obviněním zatím nevyjádřil.

Zdroj: Bloomberg


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud