Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Další nabídka „úžasné brigády“ přes WhatsApp: oslovili nás přímo podvodníci

Jakub Fišer 07.07.2024
Zdroj: Freepik

Zhruba před měsícem jsme informovali o podvodných zprávách, které se nejčastěji šíří přes WhatsApp a neznámí podvodníci v nich nabízí podezřele výhodnou brigádu. Háčků má hned několik. Co je ale nejhorší? Přestože před podvodem varovaly velké bankovní aplikace i policie, stále se šíří jako mor.

Kapitoly článku

Slibují výdělek, mezitím vás okradou

Podvodníci s nabídkou „práce na částečný úvazek“ nás oslovili přímo do redakce. Napsali nám na WhatsApp z čísla s kuvajtskou předvolbou. Ve skutečnosti spíš vytvořili skupinu, do které umístili desítky či možná i stovky čísel, a ty následně oslovovali.

Co je nejhorší, inzerát je psaný česky a to bez větších chyb či překlepů. Je velmi pravděpodobné, že šmejdi k tomuto účelu zneužívají nástroje generativní umělé inteligence. Modus operandi je stejný i tentokrát: nabídka snadného přivýdělku, stačí lajkovat videa na YouTube.

Podvod na WhatsAppu
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

„Jediné, co musíte udělat, je lajkovat video na Youtube, které vám obratem posílám, a poslat screenshot jako důkaz a dostanete zaplaceno. Za 5 videí zaplatíme 125 Kč a pokud máte rádi videa ve volném čase, můžete si vydělat od 5 000 Kč do 10 000 Kč za den,“ uvádí podvodníci v jedné ze zpráv.

Zprávy se de facto periodicky opakují. V tomto konkrétním případě jsme však ani nestihli „se zájmem“ odpovědět a skupina na WhatsAppu se rozpadla.

Mohlo by vás zajímat

Rizika jsou extrémní

Problematiku tohoto podvodu již dříve vysvětlila Česká spořitelna: „Lajkujete videa nebo profily a opravdu vám na účet chodí drobné platby za vaši práci. K těmto penězům ale nemáte platnou smlouvu a ani neznáte jejich původ. Čas od času vás podvodník požádá, abyste část platby přeposlali na jiné účty, […] Reálně ale přeposíláte peníze z trestné činnosti, pravděpodobně peníze oběti, kterou podvodníci okradli před vámi.“

Pro kohokoliv, kdo se s podvodníky zaplete, to může mít nedozírné následky. Velmi jednoduše řečeno se stáváte tzv. bílým koněm. To je extrémně nebezpečné, v takovou chvíli se totiž můžete relativně snadno dostat do hledáčku policie. Na rozdíl od podvodníků, kteří vám práci zadali, vy jste velmi jednoduše dohledatelní.

Zdroj: autorský text, Česká spořitelna


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme