Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Další ransomware, kterého se bát nemusíte

Pavel Trousil 16.01.2023

Tým bezpečnostní firmy Avast vyvinul nástroj pro obnovení souborů zašifrovaných ransomwarem BianLian. Můžete si ho stáhnout zdarma.

Postrachem firem i jednotlivců připojených k internetu se v posledních letech stal ransomware. Jde o škodlivý software, který pronikne na počítač zamezí k němu přístup nebo zašifruje na něm uložené soubory. Autoři ransomwaru pak většinou po obětech požadují výkupné za dešifrování, nebo obnovení přístupu.

Mezi takovýto vyděračský software patří i BianLian, který se objevil v srpnu 2022 a prováděl cílené útoky v různých odvětvích, jako jsou média a zábava, výroba a zdravotnictví, a zvýšil laťku hrozeb tím, že šifroval soubory vysokou rychlostí. BianLian je napsaný v jazyce Go a zkompilovaný jako 64bitový spustitelný soubor pod systémem Windows. Po svém spuštění prohledá BianLian všechny dostupné diskové jednotky počítače (od A: po Z:) a prohledává na nich všechny soubory - pomocí AES zašifruje ty, jejichž přípona odpovídá jedné z 1013 přípon pevně zakódovaných v binárním souboru ransomwaru. Po zašifrování se většinou sám odstraní.

decryptor-bianlian-006-nahled

Tým bezpečnostní firmy Avast vyvinul nástroj pro obnovení souborů zašifrovaných ransomwarem BianLian. Můžete si ho stáhnout zdarma. | Zdroj: rozhraní nástroje Avast Decryption Tool for BianLian

Tým bezpečnostní společnosti Avast zjistil, jak funguje a vyvinul nástroj, který je schopný obnovit soubory zašifrované známou variantou ransomwaru BianLian. Program si můžete zdarma stáhnout a nainstalovat podle pokynů.

nomore-nahled

Na stránce nomoreransom.org najdete řadu nástrojů pro obnovu souborů po řádění ransomwaru. | Stránka nomoreransom.org

Avast Decryption Tool for BianLian není jediným nástrojem pro obnovu ransomware zašifrovaných souborů. K dispozici už je jich celá řada a proto často nemusíte řešit otázku, zda vyděračům ustupovat. Řada z nich je k dispozici na webu NO MORE RANSOM. I tak je ale samozřejmě lepší věnovat se prevenci a co nejlépe svůj počítač zabezpečit a hlavně se chovat obezřetně.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud