Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Další vlna vyděračských e-mailů

Pavel Trousil 04.04.2019

Bezpečnostní společnost ESET varuje před další vlnou podvodných e-mailů, které cílí na české uživatele. Útočníci se je snaží vydírat výhružkou zveřejnění videozáznamu uživatele v choulostivých situacích.

Kapitoly článku

Podobná vlna podvodných zpráv se objevuje v České republice poměrně často, naposledy v únoru letošního roku. Jedná se o podvod. Útočník se v česky psaném textu obětem snaží namluvit, že již měsíce sleduje jejich počítač, má k dispozici seznam kontaktů, soubory a především inkriminující video nahrávku. Zároveň je v e-mailu varuje, že pokud nezaplatí částku 13 500 korun v bitcoinech, video rozešle na všechny kontakty, které z napadeného e-mailového účtu získal.

Vlnu těchto podvodných zpráv jsme v České republice zaznamenali včera a především dnes. Naše zákaznická i technická podpora od rána radí uživatelům, aby na podobné výzvy nereagovali,“ shrnuje Pavel Matějíček, manažer technické podpory české pobočky ESET.

podvodny-e-mail-nahled

Oproti obdobným zprávám z minulosti je nynější útok propracovanější. Stejně jako minulosti požaduje platbu v bitcoinech. E-mail ale hovoří plynulou a správnou češtinou, částka je specifikována v korunách namísto eur, pro platbu posílá obětem QR kód, aby nemuseli přepisovat přesnou adresu peněženky. Mnoho uživatelů se tak může nechat zmást.

Je možné, že si útočníci vybírají i okruhy obětí podle portálů, kde mají e-mailové schránky. Dnes jsme zaznamenali větší množství dotazů majitelů schránek na portálu Seznam.cz, v případě minulé vlny v únoru se nás naopak více dotazovali lidé, kteří mají e-mailové schránky na Centrum.cz a Tiscali.cz,“ dodává Matějíček. Dodává, že výběr obětí je spíše náhodný. Útočníci podle něj rozesílají podobné zprávu na masy lidí a čekají, kdo se chytí. Proti vlně podvodných e-mailů už na Facebookových stránkách vydala varování i Policie České republiky.

Podobný e-mail se v minulém týdnu šířil i na Slovensku. Rozdíl byl především v jazyce e-mailu, který byl napsaný angličtinou, absencí QR kódu pro zadání platby a celkové částce. Ta byla oproti té české bezmála dvojnásobná. Útočníci žádali o 1 000 amerických dolarů.

 

Jak útočníci získají heslo?

Jedním z nejsilnějších prvků sociálního inženýrství, které jsou v podvodných e-mailech obsaženy, je ukázka hesla uživatele. Útočníci se touto cestou snaží zvýšit sílu své výhrůžky. Podobné údaje přitom útočník mohl získat z některého velkého úniku dat, při kterých se v posledních letech na internet dostaly miliardy skutečných přístupových údajů. Pokud uživatel opravdu dané heslo někdy používal, může ho jeho přítomnost ve zprávě vystrašit a dohnat k uspěchané platbě.

 

Jak nenaletět na podvodný e-mail?

  1. 1) Zachovejte klid a rozvahu zejména v případech, kdy útočník naléhá na rychlou odpověď.
  2. 2) Na e-mail neodpovídejte, neotvírejte přílohy a neklikejte na odkazy v textu.
  3. 3) Pokud útočník uvádí Vaše heslo, změňte si ho.
  4. 4) Podvodný e-mail označte jako spam a smažte jej.
  5. 5) Zkontrolujte si své zařízení aktuální verzí bezpečnostního softwaru.

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme