Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Dánsko nasazuje do ulic „šmírovací kamery“: kdy se dočkáme i v Česku?

Jakub Fišer 15.08.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Dánské ministerstvo spravedlnosti ve spolupráci s policií oznámilo, že urychleně nasadí do ulic kamery s technologií rozpoznání obličejů. Chtějí tím potírat násilnou kriminalitu, která v severské zemi strmě roste údajně kvůli gangům ze sousedního Švédska.

Kapitoly článku

Dánsko nasazuje kamery s rozpoznáním obličeje

Dánsko nasazuje do veřejných prostor ve svém hlavním městě Kodani kamery s technologií rozpoznání obličejů. Ty budou umístěny na frekventovaných prostranstvích v Kodani, stejně tak jako na mezinárodních letištích a vlakových nádražích různě po celé skoro 6milionové zemi.

Na speciálním brífinku to oznámil ministr spravedlnosti Peter Hummelgaard a šéf národní policie Thorkild Fogde. Podle oficiálních informací policie eviduje minimálně 25 případů, kdy na dánském území útočily gangy ze sousedního Švédska. Za poslední roky přišly kvůli tomu o život desítky dánských občanů.

Proti organizovanému zločinu v Dánsku chce vláda bojovat právě zavedením těchto „šmírovacích kamer“ s rozpoznáním obličeje. Technologii odebírá od několika společností, například Clearview AI, která je známá svými pokročilými algoritmy pro rozpoznávání obličejů.

Nasazení pouličních kamer kvituje i dánský premiér Mette Frederiksen. Ten opakovaně vyvíjí tlak na sousední Švédsko, aby se rovněž pustilo do řešení problémů s organizovaným zločinem na jeho území.

Mohlo by vás zajímat

Čína má 200 milionů kamer

Obě země patří do Evropské unie a jsou součástí Schengenského prostoru. Navíc jsou propojeny částečně podmořským mostem Öresund, který spojuje Kodaň se švédským Malmö. Zločinecké živly tudíž nemají žádné omezení v pohybu mezi oběma zeměmi, případně zbytkem evropského prostoru.

Technologii rozpoznání obličejů ve velkém používá například Čína, která má pro tyto účely na veřejných prostranstvích vyčleněno více jak 200 milionů kamer.

Částečně rozpoznání obličejů pomocí AI kamer používá i Velká Británie, Francie nebo Spojené státy americké, a to zejména na letištích a sportovních stadionech. Česká republika se zatím nasazení brání, plán pro to prakticky žádný není. Pilotní provoz byl v roce 2018 spuštěn pouze na pražském Letišti Václava Havla.

Zdroj: Euronews

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme