Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Dekryptor pro ransomware Akira je k dispozici

Pavel Trousil 05.07.2023

Z obávaného ransomwaru Akira už nemusí mít uživatelé takový strach. Výzkumníci Avastu totiž vydali nový dešifrovací nástroj, který pomůže s uvedením počítačů do původního stavu. Použití tohoto nástroje je lepší řešení, než platit výkupné vyděračům.

Ransomware Akira se poprvé objevil v březnu letošního roku a napadal organizace z různých odvětví, jako je vzdělávání, finančnictví nebo reality. Podobně jako jiné typy ransomwaru Akira zašifruje na napadaných počítačích soubory a krade je.

Po zašifrování zobrazil Akira svým obětem upozornění, že interní infrastruktura jejich společnosti byla kompletně nebo zčásti vyřazená z provozu, a byly odstraněny zálohy a velká část firemních dat je v rukou vyděračů. 

akira1-nahled

Takovéto zprávy se všechny firmy obávají. | Zdroj: screenshot ransomware Akira, Avast

To je oznámení, které nechce žádná firma vidět a chce situaci co nejdříve vyřešit. Přesto odborníci nedoporučují platit vyděračům výkupné, protože je tak podpoří v dalším napadání a navíc neexistuje záruka, že vyděrači dodrží slovo a data dešifrují.

akira2-nahled

Nástroj od Avastu si naštěstí s ransomwarem Akira poradí. | Zdroj: screenshot nástroj proti ransomwaru Akira, Avast

Pomocí nového dekryptoru od Avasru mohou napadení uživatelé svá data, zašifrovaná známými verzemi ransomwaru Akira, obnovit. Pokud se objeví nové varianty, budeme nástroj dále aktualizovat, aby si s nimi poradil. Přesto je prevence nadále důležitá. Jde především o zálohování a použití antivirových nástrojů. Dekryptory na jiné typu ransomwaru najdete na stránce No more ransom.

Zdroj : Avast


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme