Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Detekuje síťová zařízení: síťový skener je pro osobní použití zdarma

Jiří Palyza 17.09.2021

Dříve byly síťové skenery pouze nástrojem firemních administrátorů. Domácí Wi-Fi sítě ale dnes slouží také velkému počtu zařízení a snadno se v nich ztrácí přehled.

Network Scanner prohledává sítě a hledá v nich zaregistrovaná zařízení, o kterých poskytuje řadu informací. Nástroj se rychle nainstaluje a přivítá uživatele možností zadat licenční klíč. Prvních 10 dnů můžete v zobrazené zprávě kliknout na tlačítko »Continue«, protože výrobce na tuto dobu stejně poskytuje bezplatnou zkušební fázi.

Každý, kdo by chtěl software používat k firemním účelům, jej poté bude muset zakoupit za bezmála 80 USD. Soukromí uživatelé si ale program mohou bezplatně zaregistrovat. Stačí kliknout na položku »Get license« a otevře se stránka s registračním formulářem.

Po jeho vyplnění vám bude aktivační klíč poslán e-mailem. Pro registraci je dobré program spustit s právy administrátora, jinak se při každém spuštění programu objeví obrazovka s požadavkem na licenci, i když byl klíč zadán správně.

Skenování Wi-Fi

networkscanner-1

Network Scanner nabízí mnoho možností, jak prozkoumat síťové prostředí. | Zdroj: Network Scanner

Network Scanner skenuje sítě založené na protokolu IP bez ohledu na to, zda doma používáte síť Wi-Fi nebo propojení kabelem, případně jejich kombinaci. Na základě nastavení brány je automaticky detekována vaše domácí síť, ale po spuštění nástroje Network Scanner zůstane obrazovka prozatím bílá.

Kontrolu IP musíte zahájit sami. To provedete kliknutím na symbol lupy se zelenou šipkou v nabídce. Poté v závislosti na velikosti sítě chvíli trvá, než je výsledek k dispozici. Network Scanner pracuje rychle a rozděluje vyhledávání do několika vláken. Na konci je připraven seznam IP adres, který můžete dále prozkoumat.

Průzkum sítě

networkscanner-2

Pomocí síťových nástrojů můžete provádět další průzkum. | Zdroj: Network Scanner

Správcovské možnosti ve Windows jsou uvedeny samostatně. Pro každé zařízení jsou v kontextové nabídce k dispozici další funkce, například připojení ke vzdálené ploše, restartování nebo sdílení v síti. Dále zde najdete síťové nástroje, jako například Ping, Tracert nebo Nslookup. Možnosti vyhledávání a filtrování usnadňují přehled o rozsáhlých výsledcích skenování.

Šikovný nástroj pro domácí adminy

Network Scanner lze používat i ve firmách, pak ale bude stát nemalou částku za licenci. Pro soukromé a nekomerční účely je ale k dispozici zdarma, stačí jen registrace. Domácí správci jej tak mohou používat k analýze sítě včetně přihlášených zařízení.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme