Přejít k hlavnímu obsahu

Dodatečná kontrola stažených problematických dat

redakce 13.06.2014

Pokud ve Windows stahujete soubory, na první pohled se zdá, že se o jejich bezpečnost nemusíte bát – většina prohlížečů provede jakousi kontrolu a oznámí, že soubor není škodlivý.

Ve skutečnosti jde ale jen o kontrolu, zda se stahovaný soubor (respektive jeho kontrolní součet) nevyskytuje v databázi již detekovaných hrozeb. Je logické, že tato „ochrana“ vás před většinou infikovaných souborů neochrání. Rostoucí aktivita hackerů má navíc na svědomí, že nejnovější malware často nedetekují ani některé antivirové nástroje. Ideálním řešením by tedy bylo mít nainstalováno několik antivirů – je poté velká pravděpodobnost, že alespoň jeden z nich by hrozbu odhalil. Použití více antivirů na jednom počítači ale nelze doporučit – v praxi totiž díky principům ochrany nabídne více problémů než výhod, o zpomalení systému ani nemluvě. Naštěstí ale existuje řešení, které vám pomůže s odhalením škodlivých dat bez zmiňovaných negativních efektů.

Stačí jen využít specializované internetové skenery souborů, které pro kontrolu dat využívají více antivirových „motorů“. Například jedna z nejoblíbenějších služeb VirusTotal nabízí kontrolu pomocí 51 skenerů! Maximální velikost souboru je 64 MB, což by mělo stačit pro většinu normálních souborů.

virustotal-nahled
Pokud tedy chcete zkontrolovat stažený soubor, otevřete si v prohlížeči webovou stránku www.virustotal.com a klikněte na »Chaose file«. V klasickém okně Průzkumníka Windows najděte požadovaný soubor a klikněte na »Otevřít«. Poté přímo na webové stránce klikněte na tlačítko »Scan It«. V některých případech se může stát, že soubor už byl zkontrolován a vy si můžete zvolit, zda chcete zobrazit výsledky předchozí kontroly, nebo soubor zkontrolovat znovu. Novou kontrolu lze doporučit, pokud je předchozí starší než několik dnů. Uživatel by měl zpozornět, pokud alespoň jeden ze skenerů objeví v souboru hrozbu, jakmile dojde ke stejnému závěru několik různých skenerů, je téměř jisté, že stažený soubor je infikován.

Poznámka: Web virustotal nabízí také kontrolu bezpečnosti WWW stránky (záložka URL), vzhledem k dynamice změn webových stránek lze vždy doporučit novou analýzu konkrétního webu.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud