Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Důležité výročí: bezdrátové telefonní hovory už fungují 50 let

Jakub Fišer 06.04.2023

Právě letos je to přesně 50 let od doby, co se uskutečnil první telefonní hovor z bezdrátového mobilního telefonu. Od té doby se kultura telefonování proměnila a trh se rozředil – telefonní hovory doplnily videohovory a primárně přes internet, ne přes telefonní síť operátora.

Kapitoly článku

50 let od prvního mobilního telefonátu

Přesně 3. dubna 1973 uskutečnil Martin Cooper, vynálezce a tehdejší vývojář společnosti Motorola, první telefonní hovor z mobilního telefonu. Tohoto muže bude později svět oslavovat jako jednoho z otců mobilních telefonů.

První takový stroj jménem DynaTAC 8000x přinesl na trh v roce 1983. Tehdejší telefon vážil více než kilo a měl výdrž baterie dle dobových údajů přibližně půl hodiny, ale byl to bezesporu zásadní krok v oblasti komunikací.  Právě z tohoto „mobilu“ uskutečnil dnes 94letý Cooper vůbec první telefonát.

A vývoj telekomunikací vzal celkem rychlý spád. V roce 1991 se ve Finsku spustila první digitální mobilní GSM síť. A tak se rozjela výroba a prodej digitálních mobilní telefonů. O rok později, v roce 1992 byla poslána první SMS zpráva.

Telekomunikace v Česku

Na českém trhu  (tehdy ještě československém) byla mobilní síť spuštěna v roce 1991. Poměrně zásadní vývojová zatáčka nastala v roce 2001, kdy byla do provozu uvedena 3G síť mobilního internetu, v roce 2007 pak přišel první iPhone.

Dnes telefonování stále patří k oblíbeným činnostem s mobilním telefonem – prognózy o tom, že už si budeme jen psát a volat ne, se zatím nevyplnily. Nicméně audio a video hovory již neprobíhají pouze skrz síť operátora, nýbrž i přes digitální kanály.

Velmi oblíbené jsou v tomto ohledu messengerové platformy, jako třeba WhatsApp, Facebook Messenger, FaceTime nebo dříve Skype. Pracovní mítinky lze již jednoduše vyřídit pouze pomocí skupinových videohovorů – Microsoft Teams, Zoom a podobně.

Zdroj: Modrý blog, Wikipedia


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud