Přejít k hlavnímu obsahu

Dům chráněný venkovními bezpečnostními kamerami: kdy a jak je čistit

Josef Mika 26.08.2024
info ikonka
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Domácí bezpečnostní kamery umístěné v exteriéru většinou fungují dlouho a spolehlivě. Ale po nějaké době je stejně potřeba jejich optiku vyčistit, aby obraz z nich byl nadále jasný. Na první pohled triviální úkol, nemusí ale být tak jednoduchý.

Kapitoly článku

Bezpečnostní kamery paradoxně představují zároveň nemalé bezpečnostní riziko. Celá řada chytrých kamer je zranitelná vůči vážným vzdáleným útokům. Důvodem je nedostatečně zajištěný páteřní cloudový systém, který byl původně vytvořen, aby uživatelům umožnil vzdáleně sledovat video záznamy z jejich zařízení. Výzkum týmu CyberNews například ukázal, že u řady kamer se používá výchozí heslo, takže je může sledovat každý, kdo se chce podívat.

Ale dejme tomu, že tuto stránku vašeho kamerového systému máte zvládnutou. Víte však, že venkovní bezpečnostní kamery je potřeba udržovat i jinak?

Mohlo by vás zajímat

Nutné čištění

Venkovní domácí bezpečnostní kamery čelí mnoha protivníkům: špíně, kapající smůle ze stromů, pylu, mrtvému hmyzu, skvrnám od vody, otiskům prstů, a dokonce i ptačímu trusu. Prostě bezpečnostní kamery a prostor kolem nich je potřeba pravidelně čistit, aby se na objektivu a senzorech na přední straně neusazovaly nečistoty. Veškerá špína nejenže nevypadá dobře, ale hlavně snižuje funkčnost kamer.

Přehledné dobře rozeznatelné záběry jsou nezbytné pro účinnou ochranu vašeho osobního majetku i komerčních aktiv. Nahrávání rozmazaných, zakalených nebo mlhavých záznamů může znehodnotit výhody, které pořízení domácí bezpečnostní kamery přináší. Chcete-li zajistit bezpečnost svého domova, rodiny a majetku, měli byste pravidelně prověřovat, že vaše kamera funguje správně díky pravidelné údržbě.

Jak čistit domácí bezpečnostní kamery

Bezpečnostní kamera
info ikonka
Zdroj: wirestock/Freepik
Venkovní bezpečnostní kamery jsou vystaveny nejrůznějším povětrnostním vlivům. Jejich občasné čištění a kontrola je nezbytná.

Čištění se může zdát jednoduché – stačí přece otřít kryt kamery, ne? Faktem je, že způsob čištění může záviset na tom, co se snažíte z krytu objektivu setřít. Koneckonců odstranění smůly nebo ptačích bobků může vyžadovat trochu více úsilí než pouhé odstranění prachu nebo pylu.

Pro začátek byste měli kabelové domácí bezpečnostní kamery odpojit a zcela je vypnout, aby nedošlo k náhodnému poškození. U bateriových/bezdrátových kamer můžete také zvážit vyjmutí baterie, abyste mohli vyčistit prostor pro baterii, ale pro běžné povrchové čištění to není nutné.

Nejprve otřete vnější kryt celé kamery hadříkem z mikrovlákna a poté přejděte k objektivu. Čistý hadřík by měl stačit, ale pokud potřebujete větší čisticí sílu, použijte vlhký (ne mokrý) hadřík namočený v jednoduché směsi vody a prostředku na mytí nádobí. Nejlepší je vyhnout se domácím čisticím prostředkům nebo alkoholu, které by mohly čočku poškodit nebo po zaschnutí zanechat šmouhy.

Pro důkladnější čištění je třeba vyčistit také prostor pro baterii, napájecí port a kabel. Nejlepší je tato místa pouze otřít čistým hadříkem, ale pokud se na kabelu nebo uvnitř prostoru pro baterii objeví nějaké usazeniny, můžete k čištění těchto částí použít stejné prostředky jako k čištění vnějších částí. Jen nejprve vyjměte všechny baterie a před opětovnou instalací nechte přihrádku zcela vyschnout. Měli byste se však vyvarovat použití čisticích roztoků v nabíjecím portu kamery, protože tekutiny mohou poškodit elektronické součásti. Nejlepší je čistit nabíjecí port hadříkem nebo vatovým tamponem. 

Je to také vhodná chvíle, abyste si bezpečnostní kameru prohlédli, zda není zvenčí poškozená, zrezivělá nebo nemá roztřepený kabel. Měli byste se také ujistit, že těsnění a ochrana kamery proti povětrnostním vlivům jsou neporušené a dostatečně ji chrání před vlhkostí a deštěm. Pokud si všimnete jakýchkoli známek poškození, je možná čas na koupi nové kamery.

Mohlo by vás zajímat

Jak často kamery čistit

Na frekvenci čištění záleží. Venkovní kamery byste měli čistit v průměru dvakrát až čtyřikrát ročně, ale osvědčeným postupem je otřít každou jednotku alespoň jednou za tři až čtyři měsíce.

To samozřejmě závisí také na počasí a lokalitě. Ve vlhčím podnebí může být nutné pravidelně čistit čočky od vodních skvrn a v suchém prašném prostředí je naopak nutné čistit přístroj od písku nebo prachu každý měsíc.

Zdroj: Cybernews, cnet


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme