Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ekologicky šetrné už z výroby: udržitelné chytré telefony a notebooky

redakce 13.01.2023

Výrobci digitálních technologií těží z krátkých životních cyklů svých zařízení – na úkor životního prostředí. Nicméně každý může přispět k větší udržitelnosti a někteří výrobci jdou proti proudu.

Kapitoly článku

V roce 2021 se na celém světě prodalo více než 1,3 miliardy nových chytrých telefonů a přibližně 340 milionů osobních počítačů a notebooků. To je na jednu stranu dobrá zpráva, ale také to představuje značný problém pro životní prostředí. Kromě obrovské spotřeby energie potřebné k jejich výrobě obsahují zařízení řadu surovin, které jsou nedostatkové a často se těží za pochybných podmínek. Patří mezi ně kobalt, tantal a další vzácné prvky. Kromě toho existují méně kritické, ale stále cenné kovy, jako je zlato a stříbro. Podle ekologických organizací se při výrobě jednoho chytrého telefonu spotřebuje celkem asi 70 kilogramů přírodních zdrojů. 

Pravda je, že staré odložené smartphony lze recyklovat a vzácné materiály do značné míry znovu využít, ale to by se do recyklačních linek musely telefony nejprve dostat. Podle odhadů však v českých skříních a zásuvkách leží nevyužitých přibližně 25 milionů mobilních telefonů a jen v nich se nachází přibližně 600 kg zlata, 6,5 tuny stříbra a 225 tun mědi, které by mohly být recyklovány. Životnímu prostředí prospívá nejen recyklace, ale i pouhé odložení nevyužívaných telefonů do elektronického odpadu, v případě, že je pouze vyhodíme do popelnice, dostanou se na skládku a do spalovny, kde napáchají další škody.

Čím déle, tím lépe

shiftmi

Udržitelný a flexibilní: tablet SHIFT13mi s dokovací klávesnicí, který šetří zdroje, lze použít i jako náhradu notebooku. | Zdroj: Shift

Nejekologičtější telefon je samozřejmě ten, který se nevyrobí, takže nejlepší způsob, jak šetřit životní prostředí, je používat spotřebiče co nejdéle. Bohužel to není vždy tak snadné, protože v zájmu výrobců je kvůli udržení zisků pravý opak. Zatímco se pravidelně snaží své produkty vylepšovat o další a další funkce a technické inovace, pro starší modely často nedodávají ani potřebné bezpečnostní aktualizace. 

Prodloužit morální životnost elektronických zařízení se snaží i politici. Do konce roku 2022 by měla Evropská komise představit návrh o právu na opravu, který se bude týkat prodloužení životního cyklu elektronických zařízení včetně podpory účinnějšího využívání zdrojů. Podobný zákon byl již v loňském roce přijat v Německu a ukládá výrobcům povinnost aktualizovat své produkty „po dobu, kdy spotřebitel může očekávat aktualizace vzhledem k povaze a účelu věci“. Pro délku tohoto legitimního očekávání mohou být rozhodující například tvrzení v reklamě, materiály použité k výrobě zakoupené věci a cena. Jak to bude vypadat v praxi, to se teprve uvidí. Lobbisté výrobců již pracují na tom, aby byly podrobnosti vykládány v jejich prospěch.

Povinnost aktualizace softwaru samozřejmě nezabrání poškození baterie, rozbitému displeji nebo jiné hardwarové závadě. Proto je důležité, aby začalo platit právo na opravu, které ukládá výrobcům vybraných elektronických přístrojů, aby zlepšili opravitelnost svých produktů a aby po dobu několika let dodávali náhradní díly i návody k opravám. 

Včetně práva na opravu

smartphonerepair

Drobné opravy jsou povoleny a podporovány. Majitelé telefonů Fairphone mohou provádět na svém zařízení drobné opravy i během záruční doby, pokud dodržují pokyny výrobce. | Zdroj: insung yoon/Unsplash

Že to může fungovat, ukazuje malá amsterdamská společnost Fairphone se svým telefonem, který byl poprvé uveden na trh v roce 2013 a nyní se prodává již ve čtvrté generaci. Zařízení je vybaveno systémem Android 11, solidní technologií střední třídy a až 256 gigabajty vnitřní paměti a 8 gigabajty RAM. Zvláštností telefonu je jeho modulární konstrukce, jejíž součásti nejsou slepené a uživatel je může vyměnit. Nejdůležitější náhradní díly a návody jsou k dispozici v internetovém obchodě výrobce.

Záruka na Fairphone 4 trvá celých pět let, pokud si uživatelé koupí a zaregistrují telefon do konce letošního roku. Na rozdíl od běžných smartphonů zůstává záruka v platnosti, i když zákazník během této doby se zařízením manipuluje. Jediným požadavkem je, aby zákazník dodržoval návody společnosti. To znamená, že si majitel může opravit bez ztráty záruky i rozbitý displej.

Myš z mořských plastů

mouse

| Zdroj: Microsoft

Mobilní myš Microsoft Ocean Plastic Mouse je zajímavá hlavně tím, že její tělo tvoří z 20 procent recyklovaný plast, sesbíraný z hladiny oceánu nebo vyplavený na jeho břehy. Přívětivost k životnímu prostředí pak podtrhuje kompletně recyklovatelný prodejní obal. Plastové tělo myši je sice částečně recyklované, ale napohled působí decentním dojmem a v ruce se drží příjemně.

O tom, že jsou zařízení navržena pro dlouhou životnost, působivě svědčí skutečnost, že Fairphone 2, který byl představen v roce 2015, byl nedávno aktualizován na systém Android 10. Pro současný model společnost slibuje aktualizace softwaru minimálně do konce roku 2025, včetně aktualizací na Android 12 a 13. Cílem výrobce je zajistit aktualizace až do konce roku 2027, včetně Androidu 14 a 15. Majitelé mohou telefony Fairphone nejen opravovat, ale i upgradovat, například když byla v roce 2020 vydána novější verze telefonu Fairphone 3 s označením Plus, majitelé původního modelu mohli své zařízení vybavit vylepšenými fotoaparáty dostupnými z verze Plus.

Udržitelný celkový koncept

Snadná a trvanlivá opravitelnost je však pouze součástí konceptu. Základní myšlenkou Fairphone je smartphone, který je vyráběn bez vykořisťování lidí a s minimálním poškozením životního prostředí. Za tímto účelem tvůrci spolupracují s neziskovými organizacemi a sami navštěvují doly a výrobní závody, aby se o pracovních podmínkách přesvědčili přímo na místě. 

Férový přístup k zákazníkům, dodavatelům i životnímu prostředí vedl nejen k pojmenování telefonu, ale také je jedním z hlavních důvodů velmi vysoké ceny zařízení v porovnání s konkurenčními modely. Například levnější Fairphone 4 se 128 gigabajty vnitřní paměti a 6 gigabajty RAM už stojí v přepočtu kolem 14 000 Kč. Někteří asijští výrobci nabízejí telefony s podobným výkonem a funkcemi za méně než poloviční cenu.


Podobný přístup jako Fairphone zvolil od roku 2014 i crowdfundingový projekt Shiftphone. Specialitou tohoto projektu je mimo jiné zaplacení finanční zálohy na zařízení, která má zaručit jeho další použití nebo správnou likvidaci. V současné době se vyvíjí model SHIFTmu, zamýšlený jako koncept „vše v jednom“ a lze jej připojit k monitoru, tabletu s perem a k mobilní klávesnicí. Výrobce již začal s vývojem udržitelného tabletu SHIFT13mi s dokovací klávesnicí, který má nahradit notebook.

Udržitelný notebook

notebook

Oprava a upgrade kdykoli: jednotlivé součásti notebooku Framework lze snadno vyměnit a náhradní díly budou k dispozici po dlouhou dobu. | Zdroj: Nikolai Chernichenko/Unsplash

Snahy o vývoj ekologicky udržitelného zařízení se nevyhnuly ani kategorii notebooků. Start-up nazvaný Framework se zaměřil na vývoj plnohodnotného notebooku s udržitelným přístupem. 13,5palcové zařízení je ekologické zejména díky úspoře zdrojů, zajištěné modulární konstrukci a dlouhou dostupností náhradních dílů.

Stejně jako u obou férových telefonů mohou uživatelé sejmout kryt (drží jej jen pět šroubů) a provádět vlastní úpravy, a to i během záruční doby. Součástky, jako jsou baterie, reproduktory, klávesnice, displej, Wi-Fi modul, čtečka otisků prstů, a dokonce i celé základní desky, lze kdykoli snadno vyměnit nebo upgradovat, což se samozřejmě týká i SSD disku a modulů operační paměti RAM. Výrobce navíc hodlá po dlouhou dobu poskytovat aktualizace systému BIOS a ovladačů.

Při výběru mějte na paměti opravitelnost

Chovat se šetrně k životnímu prostředí je sice hezké, ale ne každý bude ochoten se smířit s jistými omezeními udržitelných zařízení a s jejich vyšší cenou. Pokud si raději budete chtít pořídit klasický mobilní telefon nebo notebook, informujte se alespoň o tom, jak dlouhou podporu od výrobce můžete očekávat a jak drahá a časově náročná může být jeho oprava.

> Webová stránka iFixit (ifixit.com) nabízí návody, nástroje a náhradní díly pro samoopravu a také index opravitelnosti chytrých telefonů, tabletů a notebooků. Poskytuje informace o tom, jak složitá je domácí oprava jednotlivých zařízení.

> Nejvyšší počet deseti bodů za chytré telefony zatím získaly pouze telefony Fairphone verze 2. Mezi notebooky je na vrcholu zastoupeno pět modelů, včetně modelu Framework. Na dolním konci stupnice jsou zařízení jako Motorola razr 2020 a Essential Phone, každé s jedním bodem, nebo prakticky neopravitelný notebook Microsoft Surface Laptop z roku 2017 s nulovým počtem bodů.

> Od začátku loňského roku platí ve Francii zákonný index oprav. Výrobcům ukládá povinnost uvádět mimo jiné opravitelnost všech chytrých telefonů a notebooků prodávaných v zemi na stupnici od 1 do 10. Index se skládá z pěti podkategorií, které se týkají například dokumentace, demontovatelnosti a dostupnosti a ceny náhradních dílů.

> V České republice se taková iniciativa zatím neplánuje. Evropská komise však již nyní pracuje na jednotném nařízení pro všechny země Evropské unie, které však přijde v platnost nejdříve v roce 2023. Do té doby se mohou spotřebitelé z jiných zemí jednoduše orientovat podle indexů na francouzských internetových stránkách, které najdete například na stránkách https://bit.ly/3vybJLQ.

Notebook obsahuje čtyři zásuvné moduly (rozšiřující karty), které lze při objednávce libovolně vybrat a následně vyměnit bez nutnosti šroubování. Na výběr je z MicroSD, USB-C, USB-A, HDMI, Displayportu a dalšího úložného prostoru v libovolné kombinaci. Notebooky Framework se prodávají s procesory Intel jedenácté i současné dvanácté generace vždy ve třech variantách výbavy. Nejlevnější verze bez speciálních požadavků stojí 1 049 eur, nejdražší 2 340 eur. Jako operační systém jsou předinstalována Windows. 

Pokud si chcete dopřát větší volnost, pokud jde o výbavu, a zároveň trochu ušetřit, můžete si vybrat jednu z DIY verzí, jejichž ceny začínají na 829 eurech. Dodávají se bez operačního systému a měly by bez problémů spolupracovat i s Linuxem. Skládacím variantám chybí také SSD disk a RAM moduly, které lze objednat u firmy Framework, případně si je můžete pořídit sami.

Udržitelnost má svou cenu

Chytré telefony a notebooky s udržitelným designem lze dnes už reálně koupit, ovšem nejsou zrovna levné, a navíc je výběr hodně omezený. Chápeme, že s ohledem na cenu a výbavu si většina uživatelů nákup ekologicky udržitelného telefonu nebo notebooku rozmyslí, ale bylo by dobré vzít v úvahu také potenciálně delší životnost.
Pokud nepotřebujete vlastnit zařízení podle nejnovější módy, může být vhodnou volbou i nákup počítače nebo telefonu z druhé ruky. Prověřené bazarové zboží nabízí většina velkých internetových prodejců a sázkou na jistotu je nákup profesionálně repasovaného notebooku nebo chytrého telefonu od specializovaných prodejců, jako je například Gigacomputer.cz. 

Zelená řada Acer Vero

acervero

| Zdroj: Acer

Ekologie, ochrana životního prostředí a šetrný přístup k přírodním zdrojům jsou faktory, na které se soustředí i Acer. Společnost nedávno uvedla na trh novou řadu notebooků s označením Vero. Šasi těchto notebooků na první pohled přiznává, že je z 30 až 50 % vyrobeno z recyklovaných materiálů, ze kterých je samozřejmě vyroben i obal a krabice. Z recyklovaného plastu jsou vyrobena i tlačítka klávesnice.

Šetrný přístup k životnímu prostředí je dále spojen s možností snadné opravitelnosti. Spodní kryt, pod kterým se skrývá základní deska, je přichycen 11 snadno odmontovatelnými běžnými křížovými šroubky. Paměťové moduly, M.2 SSD disk a baterii lze snadno a rychle vyměnit i v domácích podmínkách.

V nabídce ekologické řady Vero dále nově najdeme all-in-one počítač Veriton Vero, jehož skříň se z 30 % skládá z recyklovaného materiálu a dodává se s klávesnicí a myší rovněž z PCR materiálu, zadní kryt je uchycen bez šroubů, což zrychluje a zjednodušuje možnost upgradu a oprav. V řadě Vero se objevují dva nové IPS monitory s Full HD rozlišením.

27“ model Acer CB273 i 23,8“ model Acer B247Y G mají konstrukci složenou z 85 % z plastu PCR a z 5 % z plastu vázaného na oceán (OBP). Nabídku ekologických zařízení řady Vero doplňuje nová klávesnice a myš s horním krytem z 65 % vyrobeným z PCR plastu a spodním z 30 % OBP.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud