Ty, které výzvy k ochraně klimatu neoslovily, pravděpodobně přimělo k úsporám elektřiny výrazné zvýšení cen energií. A i když to přes léto vypadalo, že nejhorší máme za sebou, ve skutečnosti se celkové platby za energie nikomu příliš nesníží.
Mnozí již doma dávno zkontrolovali ty nejpodstatnější spotřebiče, které mají, a nyní chtějí prozkoumat další možnosti úspor: od počítačů přes televizory až po chytré telefony.
Abyste mohli odpovědně posoudit, kde a jak lze ještě ušetřit energii, pomůžeme vám získat přehled o tom, kolik elektřiny se v průměru spotřebuje.
Kolik elektřiny spotřebují obvyklé domácí digitální přístroje?
Průměrná česká domácnost spotřebuje podle Českého statistického úřadu ročně přibližně 3200 kWh (což aktuálně odpovídá ročním nákladům na elektřinu ve výši zhruba 25 000 korun).
Spotřební elektronika, jako jsou televizory a herní konzole, se na celkové spotřebě elektřiny podílí 28 procenty, tedy o něco více než čtvrtinou. Alespoň takové jsou nejnovější dostupné výpočty Německého svazu energetického a vodohospodářského průmyslu pro rok 2021. Lze očekávat, že české domácnosti se od této hodnoty nebudou příliš odchylovat.
Pro srovnání: podle této studie praní a sušení spotřebovává 14 procent elektřiny, osvětlení 13 procent a chladničky a mrazničky 11 procent. Následuje vaření s 9 procenty a mytí nádobí s 8 procenty. To je celkem 55 procent.
Samozřejmě se jedná pouze o průměrné hodnoty, které přesně neodrážejí každou domácnost. Koneckonců ne každý vlastní stejné spotřebiče a používá je ve stejné míře. Nicméně pro obecné srovnání se nám tyto hodnoty hodí.
Mohlo by vás zajímat
Pozor na televizory a herní konzole. Spotřebovávají nejvíc
I v kategorii spotřební elektroniky však existují značné rozdíly ve spotřebě. Největšími žrouty energie jsou televizory a herní konzole. Provoz průměrného televizoru stojí ročně asi 1800 korun. Herní konzole stojí při každodenním používání asi 1200 Kč ročně.
Kolik elektřiny přístroj spotřebuje, nezávisí jen na jeho třídě energetické účinnosti, ale často zcela jednoduše na jeho velikosti. Nicméně velký televizor s nejlepší třídou energetické účinnosti stále spotřebuje podstatně více elektřiny než menší televizor v nejhorší třídě.
Starší televizory a televizory s úhlopříčkou větší než jeden metr totiž mohou spotřebovat v průměru 200 kilowatthodin ročně. To by stačilo například na provoz dvou účinných chladniček.
Podrobný rozbor toho, kolik vás stojí hodina sledování televize, přinášíme v samostatném článku.
Výkonnější zařízení = vyšší spotřeba
Skutečnost, že velikost je důležitá z hlediska spotřeby energie, se dá koneckonců aplikovat i na počítače. Stolní PC spotřebuje podstatně více elektřiny než notebook. Zatímco desktop vás na spotřebě může ročně přijít na 800 korun, notebook jen na 250 Kč.
Spotřebu počítače také rozhodujícím způsobem určuje jeho výbava. Vysoce sofistikovaný herní počítač s výkonným procesorem a grafickou kartou pochopitelně potřebuje při plném zatížení více elektřiny než standardní počítač nebo notebook. Roli hraje také konkrétní aplikace v počítači. Složité počítačové hry a propracované programy pro střih videa jsou natolik náročné na výpočetní výkon, že se to odráží i na spotřebě.
Naopak zařízením, které nemá na účet za elektřinu téměř žádný vliv, je ve skutečnosti chytrý telefon. Pokud telefon nabíjíte každý den, spotřebujete ročně asi 7,5 kilowatthodiny, takže za provoz smartphonu zaplatíte asi 65 korun ročně. Podobně malý dopad na účet za elektřinu mají například Bluetooth reproduktory. Z toho opět jasně vyplývá: malé zařízení, malý potenciál úspor.
Podrobný rozbor toho, kolik vás stojí nabití smartphonu, přinášíme v samostatném článku.
Pozor na režim spánku (standby)
Určitě se však dá ušetřit i jinde. Úplné vypnutí spotřebičů namísto jejich ponechání v pohotovostním režimu, když se nepoužívají, může ušetřit v tříčlenné domácnosti v průměru 2 500 korun ročně. To lze snadno provést pomocí napájecích lišt s přepínačem.
Vyplatí se také vypínat na noc router, když není potřeba, nebo alespoň Wi-Fi. Samotný router nemá velkou spotřebu, ale to, že běží 24 hodin denně po celý rok, vás snadno vyjde na tisícovku ročně. U mnoha routerů lze v nastavení automatizovat časy vypnutí.
Podrobný rozbor toho, kolik vás stojí provoz domácího routeru, přinášíme v samostatném článku.
Menší TV spotřebuje méně
Ti, kteří chtějí šetřit elektřinu při domácím streamování, mohou snížit jas a používat menší zařízení. Sledování oblíbených seriálů na notebooku nebo chytrém telefonu místo na televizoru rozhodně sníží náklady na elektřinu, i když opravdové milovníky domácího kina asi příliš neuspokojí. Snížit spotřebu můžete také tím, že se obejdete bez funkce vysokého kontrastu (HDR) u novějších televizorů.
Naopak to, jestli streamujete v SD, HD nebo 4K rozlišení, má vliv pouze na spotřebu v datových centrech, ale ne na váš vlastní účet za elektřinu.
Při nákupu nového zařízení se určitě vyplatí podívat se na třídu energetické účinnosti – jednoduše proto, abyste věděli, s čím se budete potýkat při běžném provozu daného přístroje. Štítky energetické účinnosti udává přibližnou roční spotřebu spotřebiče.
Výměna televizoru za energeticky úspornější kvůli vysokým nákladům na elektřinu se ale vyplatí pouze v případě, že máte ještě starý plazmový televizor.
Řada zařízení spadla do nižší kategorie
Už si pomalu zvykáme na aktualizované třídy spotřeby. Systém A plus je minulostí a místo toho byla většina spotřebičů poněkud degradována do tříd F nebo G, aby se uvolnily přední třídy pro nové úspornější spotřebiče.
Pokud chcete přesně vědět, kolik elektřiny spotřebováváte, můžete si pořídit zásuvku s měřičem spotřeby. Jedině tak zjistíte s určitostí, kolik vaše jednotlivé přístroje spotřebovávají.