Přejít k hlavnímu obsahu
Tipy a triky

Elektronické přihlášky už fungují: jak přihlásit dítě na střední školu?

Jakub Fišer 03.02.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí AI)

Ministerstvo školství, mládeže a tělovýchovy v pátek těsně před půlnocí spustilo systém elektronických přihlášek na střední školy pro rodiče a studenty. Digitální přihlašovací systém (DiPSy) běží na vlastních webových stránkách, zatím funguje více méně bez problémů.

Kapitoly článku

DiPSy – Digitální přihlašovací systém na střední školy

Elektronické přihlášky na střední školy jsou dalším projektem digitalizace státu. Původně měla být služba spuštěna již ve čtvrtek, hned ráno ale ministerstvo oznámilo, že systém nefunguje dle představ (objevil se problém s vkládáním příloh k formulářům) a start musel být odložen. Ministr Bek se za toto pochybení omluvil.

V pátek 2. února krátce před půlnocí došlo k ostrému spuštění. Ministerstvo to oznámilo na oficiálním profilu na síti X: „Elektronické podávání přihlášek na střední školy je spuštěno. Termín podání do 20.2. Datum ani čas podání přihlášky nemá vliv na výsledek přijímacího řízení.“

Ukázka webu Digitálního přihlašovacího systému (DiPSy)
Zdroj: DiPSy / CERMAT

Aktuálně se na webu dipsy.cz mohou objevovat chybová hlášení, samotný systém by však fungovat měl a přihlášku by mělo být možné odeslat. Digitální informační agentura (DIA) pro tyto účely zvýšila výkon sítě, která provozuje Identitu občana. Právě touto formou se totiž rodiče mohou verifikovat pro přihlášku svého dítěte na střední školu.

Jak přihlásit dítě na střední školu?

V nabídce jsou tři varianty, přičemž tou nejjednodušší je právě nový systém elektronických přihlášek – potřebujete k tomu prakticky jen Identitu občana (takže například bankovní identitu) a počítač. Dalšími dvěma jsou vytištěné formuláře podané osobně. Jak přihlásit dítě na střední školu elektronicky?

  1. Přejděte na stránku dipsy.cz
  2. Přihlásíte se do systému (bankovní identita, mojeID nebo Mobilní klíč eGovernmentu), ten je napojen na registr obyvatel, díky kterému uvidíte seznam svých dětí, ze kterých vyberete to, které chcete přihlásit. Nevyplňujete už žádné osobní údaje.
  3. Vyberete si ze seznamu až 3 obory bez talentové zkoušky, do kterých chcete podat přihlášku. Vyberete je v pořadí dle priority pro přijetí. Uvidíte přehledné informace o každé škole – přehled oborů vzdělání, počet letos přijímaných uchazečů i počty přihlášek a přijatých uchazečů v  minulých letech.
  4. Uvidíte přehledně dokumenty, které Vámi vybraná škola vyžaduje pro příslušný obor vzdělání doložit k přihlášce. Ty pak nahrajete jako fotky nebo skeny.
  5. Potvrdíte odeslání, přijde Vám e-mail s potvrzením a to je vše.
Zdroj: jaknaweby / YouTube

Centrum pro zjišťování výsledku vzdělávání (CERMAT) vydal pro tyto účely i poučné video, ve kterém ukazuje přihlášení krok po kroku. Přihlášku na střední školu může podat zákonný zástupce dítěte, popřípadě zletilý zájemce sám.

Přihlášky je možné podávat od 1. do 20. února 2024, jakékoliv přihlášky podané mimo tento termín nemusí být akceptovány. Ministerstvo školství uvažuje nad tím, že termín posune, kvůli zdržení způsobeným problémy se systémem DiPSy. Zatím však nebylo rozhodnuto.

Zdroj: prihlaskynastredni.cz, DiPSy, CERMAT


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud