První chromebooky přijdou do prodeje 15. června, oznámil Google druhého dne konference Google IO. Jednak to bude trochu větší Samsung, s displejem 12,1″ a s váhou 1,48 kg, a trochu menší Acer, s displejem 11,6″ a váhou 1,34 kg. Oba mají dlouhou výdrž na baterie: 8,5 hodiny udává Samsung a šest hodin udává Acer.
Uvnitř je dvoujádrový Intel Atom (zatímco Cr‑48 měl jen jednojádrový). Mají vestavěno WiFi a možnost vestavěného 3G, podobně jako iPady. Patnáctého června se začnou prodávat online v USA, přes Amazon.com a Best Buy, a v různých online obchodech v šesti evropských zemích: ve Francii, v Německu, ve Spojeném království, v Itálii, v Nizozemí a ve Španělsku; jinde později.
Samsung má v USA stát 429 dolarů s WiFi a 499 dolarů včetně 3G. Acer bude o trochu levnější.
Objednávky žel nebudou doručovat do zahraničí. Jde mimo jiné o to, že 3G musí mít podporu místních operátorů. Chromebooky vypadají sice jako notebooky, ale prodávat se zjevně budou spíše tak, jako se prodávají tablety nebo smartphony. Vítejte v novém světě.
Jaké je užívat chromebooku, to si můžete představit poměrně snadno: běží na něm prohlížeč Chrome a nic jiného. Odpadá tedy „velký“ operační systém kolem a tedy i starosti s ním (a také jeho možnosti, podle toho, jak se na to díváte). Chromebook zapnete, za několik vteřin uvidíte přihlašovací obrazovku, a po přihlášení se ocitnete v Chrome.
Oproti tomu, jak jsme Chrome OS viděli v pilotním Cr‑48, půjde do prodeje již dopracovaný. Má lokální úložiště s jednoduchým správcem souborů, vestavěný přehrávač, dopracovanou podporu USB zařízení a podobné drobnosti, které na Cr‑48 ještě chyběly. (Nyní už by ani na něm chybět neměly, ježto Chrome OS se sám povyšuje na nové verze.)
JavaScript je nyní v Google Chrome (a tedy i v Chrome OS) už natolik rychlý, že podle týmu Googlu už nepředstavuje úzké hrdlo výkonu. V Googlu v poslední době hodně pracovali také na urychlení vykreslování pomocí GPU a na podpoře WebGL.
Díky tomu byli do Google Web Store uvedeni Angry Birds. Světový fenomén, který už nejednoho majitele podporovaného telefonu přivedl do léčebny závislostí. Nyní máme tu možnost všichni. Rovio využívá místního uložení a tedy můžete hru hrát i bez připojení k internetu.
Rovio vedle toho ohlásilo, že brzy uvede pro Chrome také hru Mighty Eagle.
Tip: S různými úspěchy, anebo spíše neúspěchy, můžete zkusit spustit Angry Birds také v jiných prohlížečích. Dá se to považovat za určitou zkoušku podpory HTML 5.
Jinou ukázku grafického výkonu Chrome nabízí Tinkercad…
Google také předvedl, že vývojáři mohou do aplikací přidat platby skrze Chrome Web Store jednou řádkou kódu. K tomu hrdě oznámil, že z plateb si bude brát pouhých pět procent, zatímco 95 procent zůstane vývojáři.
Mimochodem, Chrome Web Store byl dnes oficiálně ohlášen ve 41 jazycích, včetně češtiny. Ve skutečnosti je česky dostupný — pod názvem „internetový obchod chrome“ — již nejméně od minulého týdne. Jen nečekejte, že vám do češtiny budou překládat popis aplikací jejich tvůrci, anebo své názory jejich uživatelé…
Čelním útokem na Microsoft, a nejen na něj, je program Chromebooks for business a Chromebooks for education. Představte si, že Google prostě dodá organizaci objednaný počet chromebooků, administrátoři dostanou webovou konzolu na jejich vzdálenou správu, přitom Chrome OS se na nich udržuje automaticky, všechna data a aplikace jsou v oblaku, a až chromebooky zastarají, Google je organizaci vymění za nové. K tomu poskytne podporu. Chce za to jen 28 dolarů měsíčně za každý jednotlivý chromebook; po školách a státní správě pak dolarů 20. A to je vše.
K tomu Google ohlásil, že některé klíčové aplikace, jako Docs nebo Gmail, budou do léta schopny běžet i offline. Také chystá chromeboxy — stolní provedení — vlastně jen krabičku, abyste k ní mohli připojit velký monitor.
Ještě pořád sice nevystačí s Chrome OS každý a ne na všechno už jsou vhodné aplikace v HTML5, ale zásadní změna visí ve vzduchu. Uvidíme, jak dobře se budou chromebooky prodávat. Soudě podle zájmu o Cr‑48 jsou jejich vyhlídky nadějné.