Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Ericsson v síti 5G ukázal rychlost 5 Gb/s

redakce 14.07.2014

Ericsson při živé demonstraci předstandardu technologie 5G dosáhnul přenosové rychlost 5 Gb/s ve frekvenčním pásmu 15 GHz.

Realizace technologie 5G v komerčních mobilních sítích se očekává až v roce 2020, ale Ericsson již nyní dosáhl rychlosti 5 Gb/s při živé ukázce svého předstandardu technologie 5G.  Tento prověřený výkon bude mít klíčový význam pro řešení neúprosně rostoucí poptávky po přenosu mobilních dat a umožní rychlejší rozvoj další generace aplikací M2M  (machine to machine). Vrcholový management NTT DoCoMo a SK Telecom se o technologickém pokroku přesvědčil na vlastní oči při předváděcí akci v laboratoři firmy Ericsson ve švédském městě Kista.

tower-ml-21-hsdfsdf-nahled

Jak vyplývá z posledního Mobility Reportu, předpovědi ukazují, že až 85 % zákazníků v severní Americe bude v roce 2019 připojeno prostřednictvím technologie LTE. Velké procento rozšíření LTE napovídá tomu, že severní Amerika bude jedním z prvních regionů, kde se rychle rozšíří i technologie 5G. V témže čase by rádo z přínosů technologie 5G profitovaly Japonsko i Jižní Korea, kde již NTT DoCoMo i SK Telecom oznámily zkušební provoz. Regionální příloha Ericsson Mobility Reportu ukazuje, že počet uživatelů mobilních služeb využívajících technologii LTE už dosáhlo 30 % v Japonsku a 50 % v Jižní Koreji, což je nejvíce na celém světě.

Seizo Onoe, výkonný viceprezident a technický ředitel NTT DoCoMo, k tomu říká: “Technologie 5G slibuje výrazné zlepšení výkonu pro podporu aplikací, které teprve vzniknou a které ovlivní jak spotřebitele, tak průmysl. Pro pokračování našeho společného projektu týkajícího se terénní studie 5G jsme velmi rádi, že úspěch společnosti Ericsson v tomto roce demonstruje skutečný potenciál rádiových technologií již v této rané fázi.

Mobility Report poskytuje komplexní přehled o mobilním světě ve fázi před začátkem využívání technologie 5G a předpovídá desetinásobný růst přenesených dat mezi roky 2013 a 2019. Zdůrazňuje tří až čtyřnásobný růst aktivních uživatelů mobilních aplikací M2M  (machine to machine) do roku 2019.

Alex Jinsung Choi, výkonný viceprezident a ředitel ICT R&D Division a SK Telecom, komentuje spolupráci slovy: „SK Telecom chce být lídrem ve využívání technologií a služeb pro 5G, takže jsme velice rádi, že Ericsson dosáhl v této oblasti pokroku. Technologie 5G bude využívat investice, které jsme učinili v Long Term Evolution (LTE) a umožní rozšíření našich služeb pro všechny naše zákazníky.

Satja Atreyam, vedoucí výzkumu Wireless Network Infrastructure ve společnosti IDC, říká: „Ačkoliv standard ještě není definovaný, technologie 5G již přešla z technologické teorie a vizí do skutečného síťového a obchodního plánování mobilních operátorů. Je důležité pro výrobce síťových zařízení – jako je Ericsson – demonstrovat potenciál 5G jako prostředek k zahájení vytváření poptávky v komunikačním ekosystému.”

Johan Wibergh, vedoucí Business Unit Networks v Ericssonu, k tomu dodává: „5G bude mít vliv na rádiovou část i jádra mobilních sítí a proto úzce spolupracujeme s předními provozovateli, včetně NTT DoCoMo a SK Telecom. Vývoj pokročilých rádiových technologií je jedním z prvních důležitých kroků v realizaci budoucnosti 5G."

Živá demonstrace pro dosažení rekordních výsledků využila koncept nového rádiového rozhraní a pokročilé technologie Multiple-input Multiple-Output (MIMO). Vývoj technologií 5G Ericssonu zahrnuje nové anténní technologie s širším pásmem, vyšší frekvencí a kratšími časovými přenosovými intervaly.

Speciálně pro testy 5G vyvíjí Ericsson základnové stanice se zabudovanými jednotkami pro vysílání a modulaci. Klíčovými oblastmi, na které se Ericsson soustředí, jsou malé buňky v různorodém síťovém prostředí, nová kmitočtová pásma (včetně 15 GHz) a vysoká kapacita přenosu v páteřní síti.

Díky vyšší rychlosti, nižší latenci a lepšímu výkonu ve velmi hustě osídlených oblastech představuje 5G v oblasti technologií obrovský pokrok. Umožňuje také využití  M2M aplikací, které budou mít dopad jak na spotřebitele, například při řízení bezpečnosti provozu, tak v průmyslu, při propojování senzorů nebo v kapilárních sítích.

Ačkoliv standardy 5G jsou stále na počátku vývoje a stále je třeba zvážit alokaci frekvenčního spektra, praktická živá ukázka je jasným důkazem vedoucího postavení Ericssonu na poli technologií.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme