Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Eset: Počítačové hrozby v červenci

redakce 15.08.2014
info ikonka
Zdroj:

Po významných kampaních se v červenci na první místo žebříčku počítačových hrozeb v Česku opět dostala hrozba Win32/TrojanDownloader.Elenoocka.

Podíl hrozby Elenoocka na všech zachycených hrozbách v České republice přesáhl podle globální analytické sítě Threat Sense společnosti ESET, která sbírá údaje o počítačových hrozbách, zachycených počítačovou ochranou, jedenáctiprocentní hranici. Tato hrozba, jejímž prostřednictvím probíhají útoky na bankovní účty, se šíří skrytá v příloze spamových mailů, upozorňujících na údajný dluh. Je nadále cílená především na Českou republiku; vyskytuje se také v Německu, kde byla v červenci na druhém místě, ale se zlomkovým podílem oproti České republice (2,66 procenta).

V první desítce globálních červencových hrozeb jsou dvě nové hrozby. To svědčí o rostoucí dynamice globální malwarové scény – přestože na prvních dvou místech se již řadu měsíců drží staří známí Bundpil a Kryptik.

První z nových hrozeb v žebříčku, Win32/RiskWare.NetFilter, je aplikace, která umožňuje útočníkovi vzdáleně se připojit k počítači a kontrolovat ho – například z něho získat citlivé informace nebo nainstalovat další malware. Tato hrozba, popsaná teprve v polovině května 2014, je rozšířena především v zemích bývalého Sovětského Svazu, z dalších zemí pak hlavně ve Finsku, Polsku nebo Maďarsku. Druhou z nových hrozeb mezi globálními Top 10 je Win32/Adware.MultiPlug. Jde o aplikaci, která uživateli zobrazuje nežádoucí reklamní okna.

Zajímavým bezpečnostním skandálem byl v červenci únik zákaznických dat ze systémů společnosti Domino’s Pizza. Šlo o informace o zákaznících francouzské a belgické pobočky – přihlašovací údaje včetně hesel, doručovací údaje a údaje o zakázkách. Za celkem 600 tisíc záznamů požadovali útočníci výpalné 30 tisíc EUR, ale podle oficiálního stanoviska společnosti je nedostali.

„Útočníci se dozvěděli doručovací adresy, a jestli ten který zákazník Domino’s pizza má radši olivy nebo ančovičky. Kromě těchto informací však získali také přihlašovací údaje zákazníků.  Pokud by tedy někdo z nich používal stejné přihlašovací údaje k dalším službám, mohl by se
k nim útočník dostat. Opět se tedy ukazuje, jak důležité je nepoužívat stejné přihlašovací údaje k různým službám,“ varuje v souvislosti s úniky zákaznických dat Petr Šnajdr, bezpečnostní expert společnosti ESET.

eset-stat9-nahled

Hrozby v červnu 2014 – Česká republika

eset-stat9-sv-nahled

Hrozby v červnu 2014 – svět


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme