Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

EU si posvítí na 19 velkých technologických platforem – už je jasné, o které jde

Pavel Trousil 26.04.2023

Evropská komise bude od 25. srpna vyžadovat, aby 19 velkých online platforem a vyhledávačů dodržovalo nové předpisy týkající se online obsahu. Týká se to například platforem Google, Facebook, Apple, Bing, Twitter a TikTok. Musí splnit celý soubor nových povinností, jinak jim hrozí vysoká pokuta.

Evropská komise poprvé upřesnila, které společnosti musí od 25. srpna dodržovat pravidla týkající se internetu a známila, že "přijala první rozhodnutí o určení podle zákona o digitálních službách" (Digital Services Act). Jsou označovány jako VLOPs (Very Large Online Platforms) a VLOSEs (Very Large Online Search Engines).

Pět z 19 platforem provozuje Google, konkrétně jde o YouTube, vyhledávač Google, obchod s aplikacemi a digitálními médii Google Play, Mapy Googlu a Nákupy Google. Na seznamu jsou i platformy Facebook a Instagram, které vlastní Meta, internetový obchod Amazon, App Store společnosti Apple, vyhledávač Bing od Microsoftu, TikTok, Twitter a Wikipedia.

Nová pravidla se těchto platforem týkají proto, že každá z nich uvedla, že k 17. únoru měla v EU více než 45 milionů aktivních uživatelů. Dalšími platformami, kterých se zákon týká, jsou Alibaba AliExpress, Booking.com, LinkedIn, Pinterest, Snapchat a německý internetový obchod Zalando.

Uvedené společnosti mají čtyři měsíce na to, aby splnily celý soubor nových povinností, jinak jim hrozí pokuty až do výše 6 % ročních příjmů. Jedním z nových pravidel je zákaz reklamy, která se zaměřuje na uživatele na základě citlivých údajů, jako je etnický původ, politické názory nebo sexuální orientace. Nové jsou i požadavky na moderování obsahu, pravidla transparentnosti a ochrana nezletilých. Například "cílená reklama založená na profilování dětí již není povolena", uvedla EK.

"Platformy budou muset identifikovat, analyzovat a zmírňovat širokou škálu systémových rizik, od toho, jak může být v jejich službách posilován nelegální obsah a dezinformace, až po dopad na svobodu projevu a svobodu médií," uvedla EK. "Stejně tak je třeba posoudit a zmírnit specifická rizika týkající se násilí na základě pohlaví na internetu a ochrany nezletilých osob na internetu a jejich duševního zdraví."

Další pravidlo o úpravě obsahu vyžaduje, aby platformy "analyzovaly svá specifická rizika a zavedly zmírňující opatření, například k řešení šíření dezinformací a neautentického používání svých služeb", uvedla dále EK. Platformy také budou muset přepracovat své systémy tak, aby zajistily vysokou úroveň ochrany soukromí, bezpečnosti a ochrany nezletilých osob.

"Díky Aktu o digitálních službách budou mít evropští občané a podniky prospěch z bezpečnějšího internetu," uvedl ve videu zveřejněném na Twitteru evropský komisař pro vnitřní trh Thierry Breton. "Od 25. srpna budou mít online platformy a vyhledávače s více než 45 miliony aktivních uživatelů v EU přísnější povinnosti, protože s velkým rozsahem přichází i velká odpovědnost."

Zdroj: Evropská komise


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme