Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Evropská komise chce kontrolovat obsah konverzací včetně WhatsApp: konkurenti říkají ne – zůstane jediný?

Jiří Palyza 24.06.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Nově navrhovaný zákon EU o kontrole obsahu konverzací umožňuje skenování vašich zpráv, i těch šifrovaných. Evropská rada jej prozatím odložila. Pokud zákon projde později, v podstatě by to znamenalo prolomení šifrování.

Legislativní norma, která byla poprvé představena v roce 2022, by zavedla systém "moderování uploadu", který by kontroloval všechny vaše digitální zprávy, a to včetně sdílených obrázků, videí a odkazů.

Každá služba, která je povinna tuto "prověřenou" monitorovací technologii nainstalovat, musí rovněž požádat o povolení ke skenování vašich zpráv. Pokud nebudete souhlasit, nebudete moci sdílet obrázky nebo adresy URL.

Mezi provozovateli online komunikátorů to pochopitelně vzbuzuje diskuzi. Plánované hlasování bylo na krátkou dobu odloženo. Pokud ale navrhovaný zákon projde později, může WhatsApp zůstat jednou z mála aplikací pro online konverzace.

Mohlo by vás zajímat

Messengery patří k nejoblíbenějším aplikacím pro mobilní telefony a v současné době mají uživatelé stále velký výběr. Aplikace WhatsApp je v této oblasti nejpoužívanější, ale existuje spousta alternativ, mezi kterými uživatelé mohou vybírat.

Možnost prohlížet obsah messengerů se na úrovni EU diskutuje už dlouho. K obrázkům a videím by měla mít možnost přistupovat umělá inteligence, která by se měla podílet především na odhalování šíření dětské pornografie. Aby nebylo nutné prolamovat šifrování messengeru, které funguje mezi koncovými body, měl by proces skenování obsahu probíhat lokálně v mobilním telefonu před odesláním zprávy.

Většina uživatelů messengeru chápe snahu o potlačení šíření zakázaného obsahu a pravděpodobně by i souhlasila s tím, že by úřady měly proti tomu zakročit. Ale skutečnost, že obsah všech uživatelů bude jednoduše prohlížen bez udání důvodu, je příliš velkým zásahem do základních práv. Kritici dokonce hovoří o plánovaném masovém sledování.

Hlasování v Evropské radě bylo prozatím odloženo, protože se nenašla potřebná většina, která by jej podpořila. To ale neznamená, že by otázka monitorování komunikátorů byla smetena ze stolu.

Alternativní komunikátory hrozí drastickým opatřením

WhatsApp se symbolem EU
Odborníci z branže se domnívají, že WhatsApp se podvolí a s největší pravděpodobností skenovací software zavede. Získal by tím dost možná monopol.
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Poskytovatelé známých messengerů, jako jsou Signal, Threema a TeleGuard, se k tomuto tématu již několikrát vyjádřili a nedávno svůj postoj znovu objasnili. Zaznívají hlasy, že pokud EU kontrolu chatu prosadí, provozovatelé komunikačních aplikací se jí nebudou chtít účastnit a raději by se v konečném důsledku z Evropy stáhli a nadále zde své služby už nenabízeli.

Konkrétně by to znamenalo, že uživatelé by v takovém případě měli mnohem menší výběr mezi aplikacemi komunikátorů. Jedním z provozovatelů, který zatím plány na kontrolu chatu v Evropě nekritizoval, je WhatsApp. Odborníci se domnívají, že celosvětově nejoblíbenější messenger s největší pravděpodobností skenovací software integruje. Důvod je jasný: udržení dominantní pozice na trhu.

Mohlo by vás zajímat

Pokud politický projekt skutečně získá podporu, je možné, že kromě WhatsAppu už mnoho alternativ nezbude. Komunikátor od společnosti Meta by tak prakticky získal monopolní pozici jak na stříbrném podnose.

Trochu paradoxně v této souvislosti vyznívá tlak ze strany Evropské komise, která chce, aby se WhatsApp otevřel pro komunikaci i napříč s ostatními messengery.

Zdroj: The Verge, BrusselsSignal


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme