Přejít k hlavnímu obsahu

Facebook nechystá vlastní mobilní telefon

redakce 21.09.2010

Chystá však zásadní průlom na poli mobilních zařízení, a to nejspíše v podobě upraveného Androidu.

Šíří se dohady o tom, že Facebook vyvíjí vlastní telefon. Nebo možná jen vlastní platformu — a to nejspíše na základě Androidu, jenž je open­‑source.

Zdá se vám to nápad šílený, anebo logický? Smysl to dává: Společensky žijeme stále více s nějakým mobilním zařízením v ruce. Zkrátka, překotný rozvoj nyní kolem sebe pozorujeme v oblasti komunikace mobilní, a nikoli v oblasti počítačů, které musíte postavit nebo položit na stůl (nebo aspoň na kolena). Facebook to vidí, a vidí v tom šanci na další rozvoj, anebo šanci propásnutou, kdyby nepodnikl nic.

Dosavadní oficiální facebookové aplikace pro mobilní telefony jsou převážně na kočku a daleko zaostávají za možnostmi, které by mít mohly a měly: Přispět něčím jen pro určitou skupinu lidí zatím z mobilní aplikace nejde. Integrace s kontakty uloženými v mobilu není ve většině aplikací skoro žádná. Posílání fotek je nepohodlné. Aplikace neumějí využít senzorů telefonu, ani geolokace. Z mobilní aplikace nemůžete hrát hry; nemůžete si ani instalovat aplikace facebookové. Možnosti vyhledávání a filtrování jsou slabé.

Že se Facebook chystá vyvinout celý telefon, je asi nesmysl (a kromě toho to popírají). S vlastním telefonem (Nexus One) už pohořel Google, tak proč tu chybu opakovat? Facebook nicméně nepopírá, že mu jde o opravdu rozsáhlou integraci s funkcemi chytrého telefonu. Mohl by se pustit do vývoje vlastního mobilního operačního systému, ale i to by byla chyba — jestliže stačí sáhnout po otevřených zdrojácích Androidu; a vše nasvědčuje tomu, že Facebook přistoupil právě k tomu.

Najal si na to několik vývojářských es: Joe Hewitta, který se nejprve významně podílel na vývoji Firefoxu, a později významně přispěl k vývoji mnoha aplikací pro iPhone. Dále Matthewa Papakipose, který se podílel na Google Chrome. No a z Googlu nakonec přetáhl ještě Ericka Tsenga — přímo z jejich týmu androidího.

Tedy Facebook, Inc. nejspíše upravuje Android tak, aby umožňoval širokou a hlubokou integraci s Facebookem. Pak svůj kód může poskytnout výrobcům telefonů, a možná i vrátit do kódové báze Androidu, kdoví… To by nám na Facebook sice moc nesedělo, ale neuškodil by si tím; bylo by to dobré pro Facebook i pro Android.

Google sleduje vývoj jistě s pocity smíšenými. Právě proto, že zatím není zřejmé, jak Facebook se svými úpravami naloží. Vrátit je do kódové báze Androidu by bylo nejsmysluplnější, jenže to by je musil prohlédnout a schválit Google. Kdyby se však oba rivalové nedohodli, hrozilo by Androidu rozštěpení — přinejmenším pokud to, s čím Facebook přijde, bude opravdu převratné; půl miliardy uživatelů Facebooku se počítá.

Pro Apple, Nokii a nakonec i pro Microsoft to však není dobrá zpráva tak či onak.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud