Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Farmáři v Austrálii přistál na pozemku mimozemský objekt: vysvětlení je však jednoduché

Jakub Fišer 05.08.2022

Lidstvo od nepaměti trápí otázka, zdali jsme ve vesmíru sami. Občas se ale stane něco, co tuto centrickou teorii podrývá. Farmáři v Austrálii přistál na pozemku neznámý černý objekt a je nad slunce jasné, že jde o věc z vesmíru.

Incident se odehrál na konci července letošního roku. Farmář jménem Mick Miners z města Jindabyne v australském Novém Jižním Walesu zalarmoval tamní úřady, když ráno zjistil, že mu na pozemek přistál kus tvrdé černé hmoty. Do vyšetřování se zapojila Australská kosmická agentura (ASA), která hned vytušila, odkud “vítr vane”.

Několik kovových plátů o velikosti malého auta, které ihned po dopadu spálily trávu kolem sebe, patří společnosti SpaceX miliardáře a vizionáře Elona Muska. Pravděpodobně půjde o zbytky plavidla mise Crew-1, která mířila na Mezinárodní vesmírnou stanici (ISS) na podzim 2020. Vesmírem plující zbytky kapsle Crew-1 se pravděpodobně vrátili na oběžnou dráhu Země někdy vloni a nyní propadly atmosférou až na povrch naší planety.

Nález jako ze sci-fi filmu

Astrofyzik Brad Tucker, který se byl na místě dopadu také podívat, přirovnal vesmírný odpad k filmu 2001: Vesmírná odysea Stanleyho Kubricka. “Je to vzrušující, ohromující a zvláštní zároveň,” řekl agentuře AFP. Experti se shodují, že dopady vesmírných těles vyrobených člověkem zpět na Zem nejsou ojedinělé, většinou však spadnou do moře či oceánu, díky čemuž nejsou pro člověka nijak ohrožující.

Jenomže s tím, jak roste zájem o vesmírnou turistiku a do kosmu se lítá čím dál častěji, bude přímo úměrně narůstat těchto případů, kdy něco někomu spadne na pozemek, případně někomu ublíží či poškodí majetek.

SpaceX ani Elon Musk se k situaci zatím nijak nevyjádřili. Zato ASA již oznámila, že s celou záležitostí požádá o součinnost při vyšetřování jak NASA, tak i další zástupce Commonwealthu: “Agentura potvrdila, že trosky pocházejí z mise společnosti SpaceX, a nadále spolupracuje s protějšky v USA a případně i s dalšími částmi Commonwealthu a místními úřady.”

Zdroj: ABC News, @btucker22 / Twitter


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme