Na rozdíl od běžných kompresních aplikací nemění plná verze programu FILEminimizer Suite 7.0 formát výchozího souboru. To je velká výhoda, jelikož pro další otevření zkomprimovaného souboru není nutné použít jinou aplikaci. FILEminimizer spolupracuje se soubory typu PDF, prezentacemi, dokumenty a tabulkami z aplikací Microsoft Office a všemi standardními typy obrázků a fotografií (JPEG, PNG, TIFF a dalšími). Ovládat jej můžete buďto prostřednictvím vlastního rozhraní aplikace, nebo pomocí modulů instalovaných do programů z Microsoft Office. Kompresi souborů lze nastavit v několika krocích pro dosažení optimálního poměru mezi velikostí výsledného souboru a snížením kvality jeho grafického obsahu.
Na Chip DVD je připravena plná verze programu FILEminimizer Suite 7.0, kterou můžete po instalaci a registraci používat bez jakýchkoli omezení. Jedná se o aktuální verzi nejlépe vybavené edice kompresního programu s cenou licence bezmála 2 000 Kč.
|
|
---|
Použití programu FILEminimizer je velmi snadné, poradí si s ním i úplní začátečníci. Aplikaci můžete obsluhovat buďto prostřednictvím vlastního uživatelského rozhraní, nebo pomocí doplňků instalovaných v textovém editoru Word, tabulkovém kalkulátoru Excel či aplikaci na vytváření prezentací PowerPoint.
Komprese souborů
Soubory, jejichž velikost chcete pomocí aplikace FILEminimizer zmenšit, je možné buďto myší přetáhnout na seznam »Files to optimize« z Průzkumníka ve Windows či jiného souborového manažeru, nebo lze použít tlačítko »Add to List« a v nově otevřeném okně vybrat soubory ke zpracování. Další možností je ještě použití volby » FILEminimizer Suite 7.x«, v kontextovém menu pravého tlačítka myši a výběr souborů ke kompresi přímo z Průzkumníka Windows.
Dále je třeba se rozhodnout, zdali budou komprimované soubory po zpracování uloženy do stejné složky jako originály (volba »In same folder as original«) nebo do složky dle vašeho výběru (»In the following folder«). Při zpracování přidává FILEminimizer do názvů souborů informaci, že byly komprimovány pomocí této aplikace, proto nedojde k přepsání originálů. Nemusíte se tedy bát použít pro výstup stejnou složku, ve které jsou uloženy vstupní soubory. Poslední důležitou volbou je použitý stupeň komprese. Zatímco předvolba »Identical Pixels« nijak nemění obrazovou stránku dokumentů, všechny ostatní jsou v tomto ohledu radikálnější – a samozřejmě díky tomu dosahují lepšího kompresního poměru. Nejnižší stupeň komprese znamená především optimalizaci struktury dokumentů, bez viditelných změn jeho vzhledu.
Standardně přednastavená volba »Visually Lossless« již zasahuje do obrazové stránky dokumentů, ovšem způsobem, který by neměl vzhled výsledného dokumentu zásadně ovlivnit. Volba »Visually Lossless Display« je určena pro dokumenty, které budou používány k náhledu na displeji počítače a nikoli například k tisku. Nastavení »Visually Lossy (Strong)« je primárně určeno pro dokumenty prohlížené na displejích mobilních telefonů, kde se kvůli přenosům po mobilních sítích samozřejmě velmi hodí co nejmenší velikost souboru. Pro individuální nastavení komprese je připravena předvolba »Custom Compression«, která aktivuje tlačítko »Custom Settings«. Sami si pak můžete nastavit poměr mezi kvalitou výstupu a kompresí dat pro všechny podporované typy souborů.
Kompresi souborů spustíte tlačítkem »Optimize Files« a hned se také dozvíte novou velikost výstupních souborů a procentuální vyjádření uspořeného místa. Použít můžete také volbu »Pack and Go«, která zkomprimuje soubory a vloží je do přílohy nově vytvořené e-mailové zprávy (pokud používáte Outlook).
Integrace do MS Office
Jak jsme již několikrát zmínili, program FILEminimizer je připravený na spolupráci s kancelářskými aplikacemi ze sady Microsoft Office (ve verzích 97 až 2010). FILEminimizer přidá do Wordu, Excelu či PowerPointu nový pás karet, nazvaný jednoduše »FILEminimizer«, který obsahuje jediné tlačítko »Optimize«. Pro zmenšení velikosti právě upravovaného souboru stačí použít tlačítko »Optimize« a dokument bude vložen na seznam souborů v programu FILEminimizer. Pak jej můžete rovnou zkomprimovat.
Nastavení programu
Vedle nabídky »Language«, která slouží pro výběr jazyka uživatelského rozhraní aplikace, stojí za pozornost i možnosti nastavení programu, dostupné pod nabídkou »Options | Configuration«.
Na kartě »Email Settings« si můžete nastavit automatickou aplikaci komprese na všechny podporované typy souborů při jejich odesílání v příloze e-mailů. Při výchozí volbě »Activate Soft Quota« se vás aplikace dotáže na použití komprese při dosažení určité velikosti přiložených souborů. Při volbě »Activate Hard Quota« dojde ke kompresi automaticky. Mezní velikost přiložených souborů i použitý profil komprese si můžete nastavit podle vlastní potřeby.
Bezstarostná komprese
Se všemi soubory, zkomprimovanými pomocí plné verze programu FILEminimizer, můžete dále pracovat ve standardních aplikacích. Není třeba tyto soubory převádět jakkoli zpět, tak jako to známe u běžně používaných typů komprese, které vytvářejí balíčky ve vlastních formátech.