Přejít k hlavnímu obsahu

Firefox OS: Alternativní mobilní systém

Michal Bareš 11.10.2014

Mobilní operační systém od Mozilly funguje svižně i na slabších smartphonech. Je rychlejší a méně hardwarově náročný než Android, iOS a Windows Phone, jen pro něj zatím není mnoho aplikací.

pp-ffos-web-nahled

Firefox OS: Alternativní mobilní systém

Nízká hardwarová náročnost chytrých telefonů se systémem Firefox OS je dána tím, že tato zařízení nemusí pohánět košatý operační systém, ale pracují spíš jako tencí klienti nebo dnes stále populárnější chromebooky či chromeboxy. I když lze systém Firefox OS provozovat v podstatě na jakémkoliv hardwaru, výrobci používají stejné procesory, jako mají klasické chytré telefony s Androidem, iOS nebo Windows Phone, jen si vystačí s pomalejšími, a tedy i levnějšími komponentami. Umožňuje jim to málo náročný linuxový základ, nad kterým běží nadstavba založená na webovém prohlížeči Firefox s programovatelným uživatelským rozhraním, a také fakt, že telefon nepracuje s klasickými aplikacemi, ale spíš s inteligentními webovými záložkami, jež namísto lokálního zpracování běží na internetových serverech. Smartphone s Firefox OS tak bývá osazen jen základními aplikacemi pro telefonování a komunikaci prostřednictvím SMS, ale většina jeho chytrých funkcí se zpřístupní až po připojení k internetu v podobě tzv. chytrých záložek, což jsou v podstatě pouze ikony směřující k odkazu na internetovou stránku. 

Celý článek si můžete přečíst v papírovém Chipu 11/2014 nebo v jeho elektronické verzi pro tablety, které vychází 17. října 2014.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud