Přejít k hlavnímu obsahu

Fotografie: odstranění metadat z fotografie pro zajištění ochrany soukromí

Pavel Trousil 25.07.2014

Většina fotografií, především těch, které byly pořízeny mobilním telefonem, obsahuje značné množství metadat. Tyto často citlivé údaje by měly být před tím, než fotografie odešlete někomu dalšímu, odstraněny.

obr

Jde o informace týkající se identifikace vašeho mobilu, informace o poloze apod. Pro odstranění informací nepotřebujete žádný speciální nástroj – stačí operační systém Windows. Otevřete vlastnosti fotografie pomocí pravého tlačítka myši. Poté přejděte na záložku »Podrobnosti«. Klikněte na příkaz »Odebrat vlastnosti a osobní informace«, který je umístěn dole pod podrobnostmi, a osobní informace se z vaší fotografie vymažou.

Existuje samozřejmě i spousta programů, které můžete pro vymazání metadat (kterým se říká EXIF data) použít. Tyto programy mají hlavně tu výhodu, že můžete tato data odstranit z více snímků najednou. Jedním z těchto programů je i Exif Tag Remover. Poté, co program Exif Tag Remover nainstalujete a spustíte, klikněte na ikonu »Add Images«. V nově otevřeném okně vyberte fotografie, u kterých chcete metadata odstranit. Soubory by se měly objevit v seznamu pro odstranění.

Jestliže už jste vybrali všechny potřebné snímky, klikněte na tlačítko »Next«. V dalším kroku si můžete vybrat, zda si přejete přepsat původní fotografie (»Overwrite Original«), případně vyberete složku, kam se mají uložit vyčištěné kopie (»Save cleaned images in this folder«), přičemž původní snímky zůstanou nedotčené. Můžete také zadat, jakou příponu v názvu (»sufix«) mají vyčištěné soubory mít. Poté, co znovu kliknete na tlačítko »Next, můžete upřesnit, která metadata se mají odstranit. Nejlepší je kliknout na »All supported«, tedy všechna podporovaná. Proces odstranění začne po dalším kliknutí na »Next«.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud