Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Gaudi 3: nový akcelerátor umělé inteligence od Intelu má konkurovat Nvidii

Pavel Trousil 10.04.2024
Zdroj: Intel TZ

Intel představil svůj nejnovější AI čip s názvem Gaudi 3. Výrobci se předhánějí ve výrobě čipů, které dokáží lépe trénovat a nasazovat velké modely umělé inteligence, jako je například model ChatGPT od OpenAI. Intel chce konkurovat Nvidii a jejím čipům Hx00.

Podle Intelu je nový čip Gaudi 3 více než dvakrát energeticky účinnější a dokáže spouštět AI modely jedenapůlkrát rychleji než Nvidia H100. Dodává se také v různých konfiguracích, tedy buď samostatně, nebo jako balíček osmi čipů Gaudi 3 na jedné základní desce nebo v podobě karty, kterou lze zasunout do stávajících systémů.

Intel
Podle Intelu je nový čip Gaudi 3 mnohem energeticky účinnější než předchozí AI akcelerátory i než konkurence.
Zdroj: TZ Intel

Intel čip testoval na modelech, jako je Meta Llama s otevřeným zdrojovým kódem a Falcon. Podle Intelu může Gaudi 3 pomoci při trénování nebo nasazení modelů, včetně modelu Stable Diffusion nebo modelu Whisper společnosti OpenAI pro rozpoznávání řeči.

Mohlo by vás zajímat

Na základě interních benchmarků Intel očekává, že se jí podaří překonat akcelerátory architektury Nvidia Hx00 Hopper přinejmenším v některých kritických jazykových modelech, což mu otevře dveře k získání většího kusu trhu s AI akcelerátory v kritické době v tomto odvětví a v okamžiku, kdy jednoduše není dostatek hardwaru od Nvidie. Nové čipy Gaudi 3 budou zákazníkům k dispozici ve třetím čtvrtletí a systémy na nich založené bude nabízet například společnosti včetně Dell, Hewlett Packard Enterprise a Supermicro.

Gaudi
Čipy Gaudi 3 budou k dispozici ve třetím čtvrtletí a bude je využívat například Dell, Hewlett Packard Enterprise a Supermicro.
Zdroj: TZ Intel

Rozmach umělé inteligence způsobil, že se akcie společnosti Nvidia za poslední rok více než ztrojnásobily. Akcie společnosti Intel za stejné období vzrostly pouze o 18 %. AMD se také snaží expandovat a prodávat více AI čipů. V loňském roce představila nový grafický procesor pro datová centra s názvem MI300X, který používá například Meta a Microsoft.

Akcelerátory Gaudi 3 vyvíjí firma Habana Labs, která byla založena v roce 2016 s cílem vytvářet prvotřídní procesory pro umělou inteligenci (AI). V prosinci 2019 ji za dvě miliardy dolarů odkoupil Intel a pod jeho značkou nabízí kompletní řešení hardwaru a softwaru pro AI.

Zdroj: Intel, Tomshardware
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud