Přejít k hlavnímu obsahu

Geniální nápady pro Raspberry Pi 4

redakce 16.12.2019

Nová verze mikropočítače může fungovat jako NAS, PC nebo mediacentrum streamující video ve 4K

V nové verzi, označené číslovkou 4, získal mikropočítač Raspberry Pi opravdový turbo-výkon, se kterým ukáže záda všem svým, relativně pomalým, předchůdcům. Nové Raspberry Pi 4 má například konečně vlastní síťový čip, který zajišťuje skutečně gigabitové připojení domácí sítě, což je podstatný upgrade oproti předchozí verzi, která pro připojení k síti využívala pomalé rozhraní USB 2.0. Raspberry Pi 4 může být navíc osazeno až 4 GB operační paměti a se dvěma porty USB 3.0 poskytuje mnohem větší možnosti využití než kdy dříve.

Za vyšším výkonem Raspberry Pi 4 stojí samozřejmě také nový čtyřjádrový ARM procesor Broadcom BCM2711B0, taktovaný až na 1,5 GHz. Na desku mikropočítače se pak vešly i čipy po připojení k bezdrátovým sítím, konkrétně k 802.11b/g/n/ac Wi-fi v pásmech 2,4 i 5 GHz, stejně jako Bluetooth 5.0 a Bluetooth Low Energy. Podle kapacity osazené RAM (1, 2 nebo 4 GB) vyjde Raspberry Pi 4 zhruba na 1 000 až 1 550 korun.

Pro nové Raspberry Pi 4 byl také upraven linuxový operační systém Raspbian Buster, postavený na Debianu 10. V době přípravy tohoto článku byl Raspbian Buster k dispozici pouze ve 32bitové verzi, ale můžeme předpokládat, že jeho 64bitová verze by mohla přinést další skok ve výkonu mikropočítače. Zdali a kdy se objeví ale zatím není známo.

Triky, které je možné provádět s novým Raspberry Pi 4, vám ukážeme v lednovém Chipu.

8(1)


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme