Přejít k hlavnímu obsahu

GeoGebra

Martin Kučera 17.01.2019

Google GeoGebra je dynamický matematický software pro všechny úrovně vzdělávání, který spojuje geometrii, algebru, matematickou analýzu, tabulkový procesor, grafy, statistiku a další do jednoho, snadno použitelného systému, který lze využívat na všech hlavních PC i mobilních systémech, včetně internetu. ("Open-source") ("- Chip 02/2019.")

Dynamické propojení algebry, geometrie a dalších částí matematiky ve spojení s jejich efektivním grafickým vyjádřením.

GeoGebra je primárně určena pro studenty středních škol, kterým nabízí obrovskou škálu nástrojů pro snadné a názorné řešení nejrůznějších matematických úloh, geometrických konstrukcí, ale i úloh z fyziky, zeměpisu apod. GeoGebra je také nástrojem na tvorbu interaktivních výukových materiálů v podobě webových stránek. Je ale také rychle rostoucí komunitou milionů uživatelů prakticky z celého světa (podpora jazykových mutací je opravdu veliká), kteří své úlohy sdílejí především prostřednictvím portálů GeoGebry a YouTube.

Do našeho výběru jsme zařadili instalace čtyř programů. GeoGebra verze 5 je určena spíše těm, kteří preferují klasický vzhled a ovládání, novější verze GeoGebra 6 výrazněji podporuje grafické možnosti prezentace úloh. GeoGebra 6 Graphing je grafický kalkulátor pro funkce, geometrii, kalkulus, statistiku a 3D matematiku. GeoGebra 6 Geometry přináší Interaktivní geometrii s přímkami, kružnicemi, mnohoúhelníky a dalšími funkcemi. Moduly umožňují intuitivní práci podporovanou skupinami nástrojů pro algebru, geometrii, pravděpodobnost, analýzu dat, 3D grafiku. To vše v prostředí dvou současných pohledů na jeden problém - obsah v algebraickém okně odpovídá obrazu v geometrickém okně (nákresně) a naopak. Pro začínající uživatele je značnou podporou jednoduchá on-line nápověda. Některé části systému GeoGebra lze používat bez instalace a spouštět je přímo z prostředí webových stránek www.geogebra.org. Aplikace jsou dostupné také pro systémy iOS, Android, macOS, Linux a Chromebooky.

  • Jazyk: česky
  • Windows 7/8/10 (32/64 bit)
  • Bez registrace
 
Jeden z osmi obrázků, pomocí kterých je názorně dokumentována platnost Pythagorovy věty. Tento názorný a efektivní způsob prezentace umožňuje funkce Krokování. Kniha pomůcek obsahuje šest desítek různých typů úloh jak z osnov výuky matematiky v 8. a 9. třídě, tak i jiných zajímavých aplikací pro mimoškolní zábavu a poučení. Např. úloha Kvadratická funkce umožňuje pomocí využití posuvníků odpovídat na zadané otázky. Pomocí programu GeoGebra lze názorně objasnit mnoho otázek, které vám mohou položit vaše děti, např. proč je v létě Slunce na obloze výš než v zimě. Pokud využijete úlohu Zdánlivý pohyb Slunce po obloze a spustíte nabízenou animaci, tak běhěm minuty vidíte pohyb Slunce v průběhu celého roku a dítko snáze pochopí odpověď na své PROČ?

Pokud ještě systém GeoGebra neznáte a chcete využívat jeho nabízené možnosti co nejefektivněji, doporučujeme vám seznámit se některými návodnými ukázkami. Na webu jich lze najít více, např. 
https://www.geogebra.org/m/HfM7fHAA - Kniha pomůcek (GeoGebra institut Ostrava) - desítky úloh školní i mimoškolní tématiky vč. postupu jejich řešení, 
https://www.geogebra.org/m/UUs06uaW - GeoGebra v matematice (Ondřej Novotný), 
https://theses.cz/id/sdxl0i/Diplomov_prce.pdf (v PDF) - Užití programu GeoGebra ve výuce matematiky (Ondřej Novotný), 
https://www.geogebra.org/m/BpECac4X - Návod pro začátečníky s nápady k výuce (Nikola Brůžková, Tim Brzezinski),
https://www.geogebra.org/materials - Výukové materiály - tisíce volně dostupných materiálů, simulací, cvičení, lekcí a her na výuku matematiky a přírodních věd, 
https://www.geogebra.org/m/TVCNe74u - GeoGebra ve výuce zeměpisu na ZŠ (Kiss Ágnes, Jaroslav Pátek).

Seznam všech plných verzí v Chipu 02/2019

Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud