Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google, Facebook a další chystají přechod na IPv6 během 24 hodin

redakce 14.01.2011

Několik hlavních internetových portálů po celém světě, se připojilo k iniciativě standard IPv6. Všechny z nich brzy přejdou do nového typu adresování.

8. června Google, Facebook, Yahoo!, Akami, Limelight a několik dalších velkých internetových hráčů přejde během 24 hodin ze současného IPv4 na nový systém adresování IPv6. Zkouška prokázala, že rychlý přechod na nový standard, je možný, dokonce i s velkým zatížením. Odborníci odhadují, že pouze 0,05% uživatelů internetu se nebude moci připojit k IPv6 adresám.

Každé zařízení v síti má svou vlastní adresu. Ať už je to počítač připojený k internetu nebo server, který je zodpovědný za zobrazení tohoto webu. Může to být také telefon a dokonce i tiskárna. Například server zajišťující zobrazení našich stránek www.chip.cz

používá v současné době IPv4 s 32-bitovým adresováním. Což znamená, že současný potenciál adres IPv4 na internetu je 4 294 967 296. Některé z těchto adres jsou sice blokovány, nicméně by mohly být použity k řešení podsítí. Vzhledem k počtu přidělených adres – už jich nezbývá mnoho – asi jen 2% (91 miliónů) a vzhledem k tempu vývoje internetu, bude počet adres vyčerpány během příštího měsíce.

IPv6 používá 128-bitové adresování. Nabízí nám tím 3,4 * 10^38 adres. Tento počet adres by mohl vydržet na příštích 100 let.

8. červen se tak stal světovým dnem IPv6.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud