Google ve čtvrtek odpoledne oznámil své čtvrtletní výsledky, které investory zjevně zklamaly, jelikož v pátek jeho akcie uzavřely o více než o osm procent slabší oproti čtvrtku; dnes otevřely ještě o něco níže a jsou nyní na půlročním minimu. Přitom upravený výnos na akcii nedosáhl očekávání analytiků jen o několik centů: ti očekávali $8,10—8,13, a Google dosáhl $8,08. Tak proč to roztrpčení?
Příčinou je spíše obava investorů o dopad změny ve vedení společnosti. Larry Page se sice formálně ujal funkce CEO teprve 4. dubna, je však zřejmé, že rozhodující slovo měl už od okamžiku oznámení změny. Soudí se, že Eric Schmidt dbal na zájmy akcionářů na prvním místě; od Larryho Page se trh obává větší nejistoty. Držet dál Schmidtův směr by ovšem nejspíše bylo krátkozrakým…
Larry Page především zvýšil rozpočet na vývoj a výzkum, i na prodej a podporu prodeje — provozní náklady Googlu stouply meziročně o 54 %. Tržby přitom meziročně narostly jen o 27 %.
Zevnitř Googlu se proslýchá, že Facebook tu vnímají jako opravdovou hrozbu a že se bojí, že nepřijdou‑li s něčím průlomovým, Facebook je nakonec převálcuje. Larry Page se proto rozhodl svázat letošní odměny všech zaměstnanců s tím, jak se Googlu povede ve „strategii integrovat vztahy, sdílení a totožnost napříč našimi produkty“; i těch zaměstnanců, kteří nejsou bezprostředně zapojeni do některého dotčeného projektu. Podle toho, jak v Googlu vyhodnotí na konci roku svůj úspěch nebo neúspěch, zkrátí se anebo navýší výroční odměny všech až o čtvrtinu. (Jen na odměny obchoďáků to dopadne pouze za poslední čtvrtletí.)
Od letošního roku přitom dostali všichni přidáno o 10 % — ve snaze odvrátit jejich odchody ke konkurenci, hlavně k Facebooku a ke Twitteru. Google se přitom letos chystá přijmout rekordní počet nových lidí: osm tisíc.
Růst výdajů sice zklamal investory, avšak Larry to nejspíše vidí tak, že je nutno pořádně zabrat, dokud není úplně pozdě.
Chladné přijetí všech dosavadních snah Googlu v oblasti společenských služeb a funkcí může ovšem vést i k tomu názoru, že to budou jen další vyhozené peníze a že by se Google měl soustředit na to, co umí, a smířit se s životem na internetu, na kterém neovládá vše a není nejsilnější ve všem.
Nyní lze těžko sázet na dlouhodobý růst akcií Googlu, jenž se zjevně trápí hledáním, kudy a jak dále; třebaže jeho jádrový byznys — příjmy z reklamy — dosud roste: placených kliknutí přibylo meziročně o 18 % a cena za proklik se zvýšila o osm procent.
Množí se i hlasy, že společenské služby jako Facebook a Twitter — s nimiž se Google nyní tak urputně snaží soupeřit — jsou nadhodnocené a že se blíží splasknutí bubliny 2.0. Jiní uklidňují, že nic vážného nehrozí: na rozdíl od slepého šílenství koncem let devadesátých Facebook přece vydělává a už i Twitter má obchodní model.