Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Google proti cenzuře

redakce 07.03.2012

CeBIT 2012: Letošní největší evropská IT výstava má jedno z hlavních hesel "Managing Trust" neboli "Řízená důvěra". Má upozornit na to, že na internetu by měly existovat kontrolní mechanizmy, které by znemožnily jeho zneužívání.

Nicméně CeBIT se hned při svém zahájení dočkal zajímavých prohlášení. Pozornost vyvolal především předseda společnosti Google Eric Schmidt, když ve své úvodní řeči řekl, že na internetu by neměla existovat vůbec žádná cenzura. Dost tak svým názorem kontrastuje se současnými plány celé EU.

Schmidt při zahájení veletrhu básnicky přirovnal World Wide Web k tekoucí vodě - měl by si prý podobně jako voda sám hledat cestu a jeho další rozvoj by neměl být uměle omezován. Nejrůznější vlády se neustále snaží omezit občanům přístup k internetu, protože internet diktátorům ztěžuje ovládání lidí a zatajování informací. Nyní se eviduje asi 40 států, které internet cenzurují. Cenzura na internetu ale nikdy nemůže být absolutní, protože základní technologie World Wide Webu cenzuru jako takovou neumožňují. Schmidt dále řekl, že „Technologie internetu celou společnost mění a nově definuje vztah mezi státem a občany.“

Těžko ale říct, zda zrovna Google je ten správný žalobce nebo soudce. Sám nyní čelí kritice kvůli sběru a zacházení s daty svých zákazníků. Boj o internet a jeho volnost bude ještě pokračovat.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud