Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Grafické karty Asus s chlazením DirectCU II

redakce 26.01.2011

Asus představil řadu grafických karet AMD a nVidia s chladící technologií DirectCU II. Modely AMD Radeon HD 6970 a HD 6950 se dočkaly vylepšeného chlazení. nVidia karty se systémem DirectCU II zastupují modely GTX 580, GTX 570 a také čerstvě uvedený GTX 560 Ti.

Chlazení DirectCU II je nástupcem technologie DirectCU, jež využívá měděné teplovodivé trubice, které jsou v přímém kontaktu s grafickým jádrem. Tento způsob zajišťuje efektivnější chlazení než u referenčních modelů. Technologie DirectCU II přináší navíc dva 100 mm ventilátory, kterými jsou vybaveny karty HD 6970, HD 6950, GTX 580 a GTX 570. Model GTX 560 Ti DirectCU II TOP pak ochlazují dva 80 mm větráky.

Všechny novinky vybavené systémem chlazení DirectCU II obsahují také technologii Asus Super Alloy Power, která spočívá v použití kvalitních slitin u napájecích komponent, jako jsou indukční cívky a kondenzátory POSCAP a MOSFET, které se mají postarat o snížení provozních teplot a delší životnost karet při zachování stejného výkonu. Karty mají ve výbavě rovněž nástroj Voltage Tweak, jenž umožňuje navýšit napětí a dovoluje hráčům naplno využít grafický potenciál jejich PC prostřednictvím jednoduchého rozhraní. Nově uvedená grafická karta GTX 560 Ti DirectCU II využívá speciálně vybrané grafické procesory TOP GPU s výchozí frekvencí 900 MHz, což je o 80 MHz více než u referenčních karet.

Technologie chlazení DirectCU jako první využívala teplovodivé trubice ze 100% mědi, které jsou v přímém kontaktu s grafickým jádrem. Zároveň znamenala opuštění kovového stínění mezi jádrem a chladičem, využívaného u klasického provedení grafických karet. Ve srovnání s referenčními kartami dosahovaly modely vybavené technologií DirectCU až o 20 % nižších teplot při zátěži.

Nová technologie DirectCU II je evolucí konceptu technologie DirectCU. Kromě měděných teplovodivých trubic využívá speciální chladič se dvěma 80 mm nebo 100 mm odhlučněnými ventilátory. Na rozdíl od jiných systémů chlazení umožňuje technologie DirectCU II zásluhou kvalitního zpracování použití dvou velkých ventilátorů, které jsou tiché a neruší. Při testech dosáhla technologie DirectCU II až o 600 % vyššího průtoku vzduchu a až o 20 % nižší provozní teplotu než referenční provedení. Tento nárůst účinnosti chlazení se projevuje okamžitým navýšením výkonu, neboť karta dokáže snášet větší zátěž. Díky vyšším tolerancím a nižší provozní teplotě mohou uživatelé kartu také dále taktovat.

Technologie napájení Super Alloy Power je založena na firemním výzkumu a vývoji unikátní slitiny použité u důležitých komponent napájení. Technologie Super Alloy Power, využívaná u indukčních cívek a kondenzátorů POSCAP a MOSFET, navyšuje ve srovnání s referenčními kartami výkon karty o 15 %, snižuje její provozní teplotu o 35 °C a prodlužuje životnost karty na 2,5násobek. Díky kondenzátorům POSCAP, jež poskytují efektivní napájení, dosahují grafické karty DirectCU II o 28 % vyšší stability při přetaktování.

Grafické karty s technologií DirectCU II jsou určeny náročnějším uživatelům, kteří chtějí experimentovat s přetaktováním a navyšováním výkonu. Dodávají se s exkluzivní technologií pro navýšení napětí Voltage Tweak, která umožňuje upravit napájení karty a dosáhnout na vyšší frekvence.

Grafická karta Asus GTX 560 Ti DirectCU II TOP je vybavena speciálními a z výroby přetaktovanými jádry. S frekvencí 900 MHz (navýšení o 80 MHz oproti referenční) zaručuje tento model rozšířené možnosti přetaktování.

 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud