Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Hackeři jsou v létě extrémně nebezpeční: útočí hlavně malwarem a podvody

Jakub Fišer 25.07.2023

Zdá se to neuvěřitelné, ale právě v létě, v období dovolených a tzv. okurkové sezóny, jsou hackeři a internetoví zločinci nejnebezpečnější. Společnost O2, která se zabezpečení věnuje díky službě O2 Security, na českém trhu eviduje právě v létě rekordní nárůst útoků na firmy i jednotlivce.

Kapitoly článku

Firma O2 uvádí, že během června zablokovala na 86 milionů hackerských útoků a jiných kybernetických hrozeb. Jedná se o největší počet odražených útoků za rok 2023. Dosavadní rekord roku 2023 bylo 31,5 milionu útoků v březnu a 31 milionů útoků v květnu.

Měsíc rekordních kyberhrozeb

Podle Radka Šichtance, šéfa Útvaru bezpečnosti v O2, je červen i co do celosvětového trendu zatím rekordním měsícem. „V červnu jsme prostřednictvím služby O2 Security zaznamenali více než 86 milionů internetových hrozeb, což je extrémní nárůst. Naše zákazníky jsme ochránili před útoky, které směřovaly z více než 287 tisíců domén. Možnému napadení podle našich statistik čelilo každé čtvrté zařízení,“ prohlásil.

Nejčastějším prvkem útoku byl údajně malware. Někdo se tedy snažil pomocí škodlivého kódu či softwaru ukrást data od skupiny, firemní struktury nebo i od jednotlivce. Jedním z nejrozšířenějších malware byl v červnu Omnatour, což je škodlivá reklamní síť. Tak zobrazuje nevyžádaná upozornění, odkazy a přesměrovává uživatele na reklamní či škodlivé weby; nejčastěji na nejrůznější fake news, stránky s erotickým obsahem, nebo rovnou na stránky instalující další malware.

Druhý nejčastější druh útoků se v červnu týkal tzv. phishingových domén. Celkový počet hrozeb souvisejících s nimi se vyšplhal na téměř 30 milionu, což je téměř třikrát více než v květnu. Před těmito hrozbami jsme během uplynulého léta informovali několikrát i my na Chip.cz.

Zdroj: O2 Tisková zpráva


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud