Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Hackeři slavili "Leaksmas": na darknetu nabízeli ukradené údaje o platebních kartách ve slevě

Jiří Palyza 05.01.2024
Zdroj: Midjourney (vygenerováno pomocí umělé inteligence)

Kyberzločinci slavili Vánoce po svém. Na darkentových fórech uspořádali výprodejovou akci, v rámci které byl k dispozici velký objem uniklých dat za snížené ceny. Bezpečnostní experti nyní varují před následky této akce.

O vánočních svátcích si bohaté dárky nadělovali i kybernetičtí škůdci. Na darknetu sdíleli více než 50 milionů datových záznamů z celého světa. Bezpečnostní experti ze společnosti Resecurity nyní varují před závažnými důsledky této aktivity. Především krádežemi identity, finančními podvody a neoprávněným ovládnutím různých účtů a profilů.

V rámci akce, kterou hackeři nazvali "Leaksmas", se aktéři temných aktivit na internetu vzájemně podělili o data, která ukradli úřadům a společnostem z celého světa. Na darknetových obchodech také probíhaly různé slevové akce, v rámci kterých byly v nabídce čísla a další detaily debetních a kreditních karet, údaje z bankovních účtů a další uniklá data.

"Leaksmas": největším dárkem pro kyberzločince byly citlivé a osobní údaje

Ukázka slev za citlivá data na darknetu
V průběhu "Leaksmas" probíhaly na Darknetu četné slevové akce.
Zdroj: Resecurity

Zdroje zveřejněných údajů pocházejí z celého světa. Úniky se týkají i mnoha evropských spotřebitelů ze zemí, ke kterým patří například Francie, Itálie a Švýcarsko.

Podle informací od bezpečnostních výzkumníků pochází největší množství zachycených údajů od peruánského operátora Movistar. Na darknetu bylo zveřejněno 22 milionů datových záznamů, včetně čísel různých identifikačních průkazů a telefonních čísel.

Mohlo by vás zajímat

Přístup k různým typům údajů patří k hlavním cílům činnosti kyberzločinců. Podle odborníků v oblasti kybernetické kriminality hledají zranitelná místa zejména v nezabezpečených webových aplikacích, klasických aplikacích a internetových službách. Do budoucna to může znamenat velkou hrozbu z hlediska digitálních identit.

Zdroj: Resecurity, Cyber Security News, Reddit


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud