Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Hackeři útočí už i na chytré zubní kartáčky: chtějí nám poškodit chrup nebo snad snímat ústní dutinu?

Jiří Palyza 07.02.2024
Zdroj: Goby/Unsplash

Mnoho z nás je používá každodenně. Nicméně jako i celá řada jiných zařízení, která se připojují na internet, mají i chytré zubní kartáčky svá rizika. Proč jsou tolik náchylné k útokům hackerů a co nám při tom hrozí?

Elektrické zubní kartáčky s možností připojení na internet jsou zčásti řízeny Java kódem, což způsobuje jejich náchylnost k různým formám zneužití. Z obecného pohledu hrozí riziko kybernetického útoku každému zařízení, připojeného do internetu. Počet chytrých zubních kartáčků, které se podařilo hackerům ovládnout, vás možná překvapí: údajně to jsou tři miliony.

K čemu ale útok na chytré zubní kartáčky hackerům může sloužit? Tak jako i mnoho jiných digitálních zařízení s internetovou konektivitou se dá i zubní kartáček zneužít k vytvoření botnetu. Jejich prostřednictvím potom kybernetičtí škůdci realizují lavinové útoky na webové stránky (DDoS), jejichž záměrem je vyřadit je z provozu.

Výpadky pak mají různé důsledky podle charakteru služby, kterou stránka poskytuje: nevyřízené objednávky, zablokovaný internetový obchod, výpadky reklamních příjmů, nebo zablokování služeb e-governmentu.

Terčem kybernetického útoku se může stát kdokoliv – i prostřednictvím kamery nebo chytrého zubního kartáčku

Webkamera v interieru
Kybernetické útoky se nevyhýbají žádnému zařízení, které je připojené do internetu. Často se v té souvislosti hovoří o velkých rizicích zařízení takzvaného internetu věcí (IoT). Klasickým příkladem jsou monitorovací kamery, jejichž ovládnutím mohou hackeři nahlížet do cizích prostor.
Zdroj: Daniel ZH/Unsplash

Počet kybernetických útoků za poslední období prudce vzrostl. Lidé si často myslí, že jsou z pozice koncových uživatelů pro hackery nezajímaví. Opak je ale pravdou. Praktický důkaz předvedl Fortinet, který ze zabývá IT bezpečností: jeho technici připojili k internetu nechráněný počítač a sledovali, co se bude dít. K napadení a jeho ovládnutí hackerům stačilo dvacet minut.

Mnoho procesů se v současné době spouští automaticky. Hackeři používají různé agenty a boty, což jsou vlastně malé skripty, prostřednictvím kterých neustále prohledávají internet a snaží se nalézt potenciální cíle útoků.

Jakmile je jakékoliv digitální zařízení zapojeno do internetu, je zneužitelné a záleží jen na jeho zabezpečení a způsobu používání, zda se stane další kořistí kybernetických škůdců. To se týká dětských chůviček, zabezpečovacích a poplašných systémů, webových kamer, ale i chytrých zubních kartáčků. Ba co víc, stále významnější roli při útocích, ale i obraně, začíná hrát umělá inteligence.

Zdroj: Tarnkappe, SocialBites

Mohlo by vás zajímat


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud