Elektrické zubní kartáčky s možností připojení na internet jsou zčásti řízeny Java kódem, což způsobuje jejich náchylnost k různým formám zneužití. Z obecného pohledu hrozí riziko kybernetického útoku každému zařízení, připojeného do internetu. Počet chytrých zubních kartáčků, které se podařilo hackerům ovládnout, vás možná překvapí: údajně to jsou tři miliony.
K čemu ale útok na chytré zubní kartáčky hackerům může sloužit? Tak jako i mnoho jiných digitálních zařízení s internetovou konektivitou se dá i zubní kartáček zneužít k vytvoření botnetu. Jejich prostřednictvím potom kybernetičtí škůdci realizují lavinové útoky na webové stránky (DDoS), jejichž záměrem je vyřadit je z provozu.
Výpadky pak mají různé důsledky podle charakteru služby, kterou stránka poskytuje: nevyřízené objednávky, zablokovaný internetový obchod, výpadky reklamních příjmů, nebo zablokování služeb e-governmentu.
Terčem kybernetického útoku se může stát kdokoliv – i prostřednictvím kamery nebo chytrého zubního kartáčku
Počet kybernetických útoků za poslední období prudce vzrostl. Lidé si často myslí, že jsou z pozice koncových uživatelů pro hackery nezajímaví. Opak je ale pravdou. Praktický důkaz předvedl Fortinet, který ze zabývá IT bezpečností: jeho technici připojili k internetu nechráněný počítač a sledovali, co se bude dít. K napadení a jeho ovládnutí hackerům stačilo dvacet minut.
Mnoho procesů se v současné době spouští automaticky. Hackeři používají různé agenty a boty, což jsou vlastně malé skripty, prostřednictvím kterých neustále prohledávají internet a snaží se nalézt potenciální cíle útoků.
Jakmile je jakékoliv digitální zařízení zapojeno do internetu, je zneužitelné a záleží jen na jeho zabezpečení a způsobu používání, zda se stane další kořistí kybernetických škůdců. To se týká dětských chůviček, zabezpečovacích a poplašných systémů, webových kamer, ale i chytrých zubních kartáčků. Ba co víc, stále významnější roli při útocích, ale i obraně, začíná hrát umělá inteligence.
Zdroj: Tarnkappe, SocialBites