Čína konečně prolomila AirDrop
Techniku prolomení šifrovaného iPhonu objevili výzkumníci z Pekingského institutu Wangshendongjian. Policie v Číně prý touto metodou již identifikovala několik podezřelých, uvedl úřad, aniž by zveřejnil, zda byl někdo zatčen. Informovala o tom agentura Bloomberg.
Dle oficiálního prohlášení byly použity speciální nástroje k dešifrování protokolů iOS a čtení informací v nich uložených. Může jít například o telefonní čísla kontaktů, e-mailové zprávy a také názvy dalších zařízení nedávno propojených přes AirDrop.
Výzkumníci později poskytli data úřadům, které je zřejmě použily k identifikaci několika podezřelých osob zapojených do případu, jak již bylo zmíněno. Není zřejmé, zdali lze stejnou metodu využít na všechny iPhony (popřípadě i další zařízení od Applu), anebo pouze ty registrované u čínských obyvatel.
AirDrop jako nástroj komunikace
Je však zřejmé, že Čína chce mít touto cestou větší dohled nad tím, s kým a jak obyvatelé komunikují. Již v minulosti totiž funkce AirDrop sloužila obyvatelům velkých čínských měst k šifrované komunikaci mimo běžné aplikace, jako je WeChat, které čínská vláda monitoruje.
Komunikace a sdílení protirežimních materiálů byly také použity při protestech a občanských nepokojích v Hong Kongu v roce 2019. Apple se tehdy postavil na stranu Číny a omezil funkci AirDrop pro uživatele v Číně a Hong Kongu.
Čína aktuálně tvrdě odrazuje obyvatele od používání produktů značky Apple. Zaměstnancům státních úřadů dokonce výslovně zakazuje používat k pracovním účelům a nosit si na pracoviště iPhone či cokoliv od Applu.
Zdroj: Bloomberg, Bleeping Computer