Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Hackerský útok na ČTK: smyšlené texty na webu České noviny

Pavel Trousil 23.04.2024
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

„BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho“ – tuto zprávu si mohli přečíst návštěvníci webu České noviny, který provozuje Česká tisková kancelář. Jednalo se ale smyšlený text, který na web umístil neznámý hacker.

Neznámý útočník dnes dopoledne umístil na zpravodajský web České noviny, který provozuje Česká tisková kancelář, smyšlené texty – například text o tom, že BIS zabránila pokusu o atentát na nově zvoleného slovenského prezidenta Petra Pelligriniho. Dále se zde objevil text o údajném mimořádném prohlášení ministra Lipavského k témuž. Texty ale nepocházely z produkce ČTK. 

ČTK
Na web České noviny a na další se dostala smyšlená zpráva o atentátu na slovenského prezidenta Petra Pelligriniho.
Zdroj: Screenshot webu MSN

Útočník podle ČTK prolomil zabezpečení účtu publikačního systému webu České noviny ale na zpravodajský servis ČTK, který agentura distribuuje svým klientům, se prý nedostal. 

Zdroj: X/Twitter

Útočník text na web České noviny umístil v češtině a angličtině. Dezinformace byly zveřejněny i s příslušnými notifikacemi v mobilní aplikaci České noviny.  ČTK o útoku komunikuje s Bezpečnostní informační službou, NÚKIB a policií.

Zdroj: ČTK


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud