Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Hrozba falešného „Twitteru“: dejte si pozor na tento typ domén

Jakub Fišer 17.04.2024
Zdroj: Brett Jordan/Pexels

Jak známo, sociální síť Twitter se již vloni pod vedením miliardáře Elona Muska proměnila na X. S tím se také změnila doména – z původní „twitter.com“ se stalo „x.com“. Vedení sítě se rozhodlo přesměrovávat webové stránky s původním zněním na nový web, to ale mohlo v některých případech vést k převedení uživatele na podvodnou stránku.

Kapitoly článku

Twitter nebo X?

Opatření, které bylo však záhy zrušeno, jak informuje kyberbezpečnostní expert Brian Krebs na svém blogu, přesměrovávalo všechny odkazy použité v příspěvcích na X z „twitter“ na „x“. Vznikaly tak bizarní přeměny URL odkazů, kdy například z „fedetwitter.com“ se stal „fedex.com“.

Přestože X nedlouho po zavedení opatření s přesměrováváním přestalo, server DomainTools eviduje vznik hned 60 nových domén obsahujících „twitter“ během pouhých 2 dní. Většina z nich vznikla jako prevence podvodným stránkám.

Jde například o tyto weby:

  • roblotwitter.com (roblox.com)
  • square-enitwitter.com (square-enix.com)
  • space-twitter.com (space-x.com)

Mohlo by vás zajímat

Pozor, ať nenaletíte

Nicméně mohlo se stát, že někteří podvodníci si mohli založit falešný web s původní doménou „twitter“. Podle portálu DomainTools byla většina těchto domén zaregistrována jednotlivci jako preventivní opatření proti podvodům. Přesto stále existuje riziko, že by podvodníci mohli této situace využít.

„Podvodníci by mohli registrovat domény pro způsob, jak odklonit provoz z legitimních stránek nebo značek, pokud by k tomu měli příležitost – mnoho takových značek v milionu nejčastějších domén končí na x, například webex, hbomax, xerox, xbox a další,“ prohlásil Sean McNee, viceprezident DomainTools.

Zdroj: KrebsOnSecurity


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud