Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Huawei ohrožuje dominanci Qualcommu v mobilních procesorech: tradiční výrobce dostane studenou sprchu

Jiří Palyza 11.09.2023
Zdroj: Mark Chan/Unsplash

Známý analytik a tipař upozorňuje, že koncentrace Huawei na vlastní procesor Kirin by mohla výrazně ovlivnit pozici Qualcommu v oblasti Snapdragonů. To by mohlo vést ke zostření konkurenčního boje.

Kapitoly článku

Analytik Ming-Chi Kuo předpovídá, že se čínský Huawei do roku 2024 zcela zaměří na vlastní SoC Kirin. Tento krok asijského giganta by mohl vést k poklesu odběru čipů od Qualcommu, který se pro Huawei v letech 2022 až 2023 pohyboval v objemech 23 až 25 a 40 až 42 milionů kusů.

Kuo poukazuje na to, že společnost Qualcomm by mohla Huawei ztratit nejen jako významného zákazníka, ale čínský gigant by se mohl v oblasti mobilních čipů stát na domácím trhu významným konkurentem i pro ostatní značky. Huawei je v Číně největším výrobcem smartphonů a jeho vlastní čipové sady by mohly zvýšit konkurenci ostatním producentům.

Pokles prodejů na čínském trhu

V současné době se odhaduje, že Qualcomm dodá čínským výrobcům smartphonů přibližně 50 až 60 milionů kusů čipových sad. Toto číslo by do budoucna mělo být v důsledku přechodu Huawei ke Kirinu nižší než v roce 2023. Předpokládá se také, že se situace na trhu pro Qualcomm může v příštím období nadále zhoršovat a jeho dodávky mohou nadále klesat.

Také Samsung a Apple by mohly Qualcommu přinést nepříjemné překvapení

Se svými budoucími plány představují pro Qualcomm riziko i výrobci Samsung a Apple. Samsung plánuje ve svých špičkových modelech do budoucna více využívat vlastní čipovou sadu Exynos 2400. Kuo poukazuje také na to, že Samsung podíl Exynosu v nadcházejících vlajkových lodích na úkor Snapdragonu navýší.

Mohlo by vás zajímat

Apple už používá vlastní čip Bionic, ale pro komponentu modemu stále musí spolupracovat s Qualcommem. V Cupertinu se ale podle nejnovějších informací už pracuje na vlastním čipu pro modem, který by mohl být k dispozici od roku 2025.

Zdroj: Gizchina


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud