Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Huawei představil svoje novinky: 5G vychytávky do obchodu i do domácnosti

Jakub Fišer 15.04.2024
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Společnost Huawei v Praze opět demonstrovala své novinky z oblasti telekomunikací, sítí a zapojení 5G, respektive potenciálně i novější generace 5,5G (též 5G Advanced), do byznysu svých partnerů, ale také do života běžných spotřebitelů.

Kapitoly článku

Huawei jako jeden z prvních výrobců telekomunikační infrastruktury demonstroval letos na konci února na veletrhu MWC v Barceloně pokročilejší mobilní síť 5,5G, respektive 5G Advanced (5GA). Tato síť sice v Evropě ještě není komerčně spuštěna, Huawei ale nastínil, jak by mohlo vypadat zapojení do praxe po boku současného 5G a LTE.

Neviditelný kabel

Jednou z hlavních novinek, kterou dle dostupných informací již nyní testují tuzemští operátoři, je neviditelný kabel propojující modem se sítí. Jde o speciální vlákno, které umí vést optický signál a můžete jej využít pro snadnou instalaci sítě do vaší domácnosti.

Různé modemy Huawei a neviditelný kabel
Různé modemy Huawei a neviditelný kabel
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Pokud totiž chcete používat optický internet, potřebujete mít do domácnosti zavedené rozvody kabelů, přípojku a někde poblíž ní modem. To abyste nemuseli vést relativně tlustý kabel celým domem.

Alternativním řešením je takřka neviditelný kabel, který můžete nalepit na podlahu, vést ho nalepený po lištách a podobně. Speciální novou koncovku pak stačí zapojit do vašeho modemu libovolně daleko od síťové přípojky. Jinou alternativou může být využívání bezdrátového internetu 5G/5GA, modemy pro tyto účely Huawei demonstroval také.

Stylový modem s funkcí NAS

Poměrně sympatickou alternativou ke klasickým modemům jsou nové designové projekty z řady OptiXstar, na kterých pracoval Huawei s designéry z italského Milána. Jde o dva modemy s osobitým designem, neutrální zeleno-šedou barvou, a jeden má dokonce malý displej, na které zobrazuje čas a datum.

Kromě toho, že oba modemy podporují Wi-Fi 6 i 7 a specializují se na optické připojení, umí též ve vaší domácnosti zastoupit úložiště NAS, protože mají interní paměť 8 TB. Tyto dva nové počiny se však ještě neprodávají, navíc není jasné, kdy půjdou do prodeje.

Modem pro optický internet s NAS
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Modem pro optický internet s NAS
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Využití v byznyse

Huawei se však mohutně věnuje zejména B2B zacílení své infrastruktury. Z hlediska té opravdu klíčové infrastruktury je na místě zmínit třeba speciální otočnou anténu, kterou lze ovládat na dálku a umí rotovat směrem vysílání signálu až o 30°.

Operátoři pak dost možná ocení také speciální brýle pro rozšířenou realitu připevněné k ochranné helmě. Ideální využití dle výrobce najdou u servisních pracovníků, kteří musí často kvůli opravám poruch nebo i běžným zákrokům překonávat překážky. Brýle s kamerou mohou sloužit k tomu, aby dispečer jednoduše instruoval pracovníka v terénu.

Huawei brýle pro rozšířenou realitu
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz
Chytrá cenovka Hanshow
Chytrá cenovka Hanshow
Zdroj: Jakub Fišer, Chip.cz

Sympatickou novinkou jsou i interaktivní cenovky z obchodů. Ty sama o sobě vyrábí ve spolupráci s Huawei značka Hanshow, nicméně díky 5G síti Huawei je možné na počkání pár vteřin okamžitě změnit cenovku. Mnoho obchodních řetězců, například Billa či Lidl, již tuto technologií používají, nicméně ne řešení od Huawei.

Zdroj: Autorský text


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud