Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Huawei vstává z popela a na čínském trhu poráží svého rivala

Pavel Trousil 07.03.2024

Americké sankce odstavily společnost Huawei na nějakou dobu na vedlejší kolej. Podle nových údajů společnosti Counterpoint si jí ale na čínském trhu začíná opět velmi dařit a překonala v prodejích i konkurenční Apple.

Americký prezident Donald Trump vyhlásil sankce proti čínské společnosti Huawei s cílem zpomalit její expanzi na klíčovém trhu výstavby mobilních sítí nové generace 5G i v dalších oblastech. Tyto sankce měly ochromit Huawei i na čínském trhu, ale zdá se, že se to nepovedlo. 

Firma Huawei přelstila Trumpa například tím, že se předzásobila čipy, které jsou klíčovou komponentou pro výstavbu 5G sítí i pro výrobu chytrých telefonů. Díky těmto čipům může Huawei nadále zásobovat čínské operátory, kteří sítě budují, a udržet tak svůj ambiciózní plán výstavby 5G sítí. 
 

Graf
Prodej chytrých telefonů v Číně podle značek - srovnání 2023 (2. leden až 12. únor) a 2024 (1. leden až 11. únor) - podíly OEM nemusí dávat 100 % z důvodu zaokrouhlování; OPPO nezahrnuje OnePlus.
Zdroj: Counterpointresearch

A v poslední době se ji lépe daří i na poli chytrých telefonů. Vyvinula vlastní operační systém a dokonce sama vyrábí čipy pro smartphony a to takovou technologií, kterou podle představ USA vůbec neměla mít.  Společnost Counterpoint Research zabývající se výzkumem trhu přinesla novou zajímavou zprávu o návratu společnosti Huawei na čínském trhu. 

Mohlo by vás zajímat

Tržní podíl Huawei vystřelil za prvních šest týdnů roku 2024 o 64 %. Counterpoint tvrdí, že je to díky "pokračující poptávce po řadě Huawei Mate 60", což je první model chytrého telefonu Huawei vydaném po sankcích USA, který má vlastní procesor. Mate60 Pro používá vlastní výkonný čip HISilicon Kirin 9000S. Vyrábí se čínské továrně SMIC, která také pracuje pod sankcemi. 

Mohlo by vás zajímat

V Bloombergu nechali čip rozebrat a zjistili, že je postaven na 7nm technologii, což je na hony vzdálené 3nm čipům, které dnes TSMC dodává například pro procesory Applu. I tak jsou Kiriny dostatečně výkonné. USA původně chtěly omezit Čínu na 14nm čipy, ale to se zjevně nepodařilo a dnes Huawei a zbytek Číny pracují na tom, aby celý technologický ekosystém přenesly do vlastních rukou.

V prvních šesti týdnech roku 2024 klesl prodej chytrých telefonů v Číně meziročně o 7 %. Counterpoint také uvádí, že tržní podíl hlavního amerického rivala, společnosti Apple, se v roce 2024 propadl o 24 procent. Takže firma Huawei se 17procentním tržním podílem překonala Apple se 16procentním podílem. Na začátku roku je tak Huawei v Číně výrobcem číslo 2. Číslem jedna je Vivo a Apple je na třetím místě společně s Honorem, který pod Huawei také patří. 

Zdroj: Counterpoint, Bloomberg
 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud