Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

IBM Faculty Awards pro Fakultu elektrotechnickou ČVUT

Josef Mika 12.02.2014

V celosvětové soutěži o stipendia IBM Faculty Awards se podařilo uspět týmu ing. Jana Šedivého z katedry kybernetiky Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Jeho projekt na výuku předmětu Big Data získal podporu ve výši 10 000 dolarů.

Na nový předmět Big Data se mohou těšit studenti Fakulty elektrotechnické ČVUT v Praze. Zahájení výuky plánuje fakulta na únor 2014. V rámci předmětu se studenti seznámí například s problematikou použití programů pro zpracování velkých objemů dat, jako je Hadoop, naučí se analyzovat nestrukturovaná data, pracovat se streamovanými daty a získají mnoho dalších praktických zkušeností v této oblasti.

cvut

Fakulta elektrotechnická v pražských Dejvicích

IBM Faculty Awards je grantové schéma společnosti IBM, které je zaměřeno na podporu spolupráce mezi výzkumníky na renomovaných univerzitách a jejich protějšky na straně IBM. Podporované jsou zejména společné projekty v nových a perspektivních oblastech ICT a inovace výuky podporující tyto nové trendy. Jedním ze stále častěji skloňovaných trendů je i problematika tzv. Big Data. Exponenciální nárůst objemů dat přináší problémy nejen správy těchto dat, ale i jejich efektivního využití – možnosti analýz nad těmito daty.

Garant nového předmětu, ing. Jan Šedivý z katedry kybernetiky FEL ČVUT, jehož tým získal na podporu předmětu grant IBM Faculty Awards ve výši 200 000 korun k tomuto úspěchu říká: „Podařilo se nám obstát v tvrdé mezinárodní konkurenci. Výuka předmětů z oblasti Big Data je v současnosti velice aktuální, například podle průzkumů společnosti McKinsey & Company z roku 2011 se Spojené státy americké potýkají s nedostatkem manažerů a analytiků s dovednostmi pochopit a rozhodovat se na základě analýzy velkých objemů dat. Počet chybějících odborníků společnost odhaduje až na 1,5 mil. Protože trendy v IT mají celosvětově velmi podobnou tendenci, rozhodli jsme se na tuto skutečnost reagovat a vypsat takový předmět, který je v našem oboru žádaný a aktuální. Pro zájemce z jiných fakult ČVUT i řad veřejnosti budou na stránkách předmětu k dispozici záznamy přednášek.“

Společnost IBM spolupracuje s ČVUT dlouhodobě. Ve spolupráci s Fakultou elektrotechnickou ČVUT rozvíjí formou kompetenčních center např. oblast procesního řízení nebo chytré správy obsahu (Smarter Content). Big Data je další důležitou oblastí, která nabízí prostor pro aplikovaný výzkum ve spolupráci s průmyslem. Nedostatek odborníků na trhu, stejně jako nově vznikající pozice (např. Data Scientist), ukazují jednu z možností, kterým se může inovace předmětů na školách ubírat.

Den otevřených dveří na FEL ČVUT

Fakulta elektrotechnická ČVUT se dlouhodobě řadí mezi špičková pracoviště v oblasti výuky a výzkumu IT. Podle posledního hodnocení vysokých škol Hospodářských novin ji od prvenství v oblasti informatiky dělilo pouhých 0,1 bodu v těsném závěsu za MFF UK. Zájemci o studium mohou 11. února 2014 navštívit Den otevřených dveří, nebo si dohodnout individuální prohlídku a konzultaci.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme