„A to byla chyba,“ řekl na začátek tiskové konference společnosti Epson Marcel Divín, Branch Office Manager společnosti Epson CZ & SK. „Nasazení inkoustových technologií v oblasti byznys řešení přináší spoustu výhod.“
Konstatoval, že tisková řešení postavená na inkoustových řešeních se posunuly od tiskáren pro jednotlivce přes malé pracovní skupiny pro pět až sedm lidí, aby se dnes dostaly i do velkých společností. Nyní klepou na dveře nemocnic a škol. To především díky nízkým nákladům na tisk a TCO míří do podniků všech velikostí. Výhodou je tisk „všeho“ z jednoho zařízení. „Náš nárůst v České republice loni byl 15 % podle IDC v inkjetových technologiích, a stále máme kam růst.“ Marecel Divín pak oznámil, že oproti loňskému roku očekává v České republice 2,5násobný růst trhu byznys inkjetových technologií.
Poté připomněl revoluční řadu produktů WorkForce Pro, v čele s modelem WF-C5790DWF. Tato nová řada tiskáren s inkoustovou technologií nabízí bezproblémový tisk a snadnou údržbu, čímž přispívá k vyšší produktivitě. Epson zároveň ukázal novou generaci tiskáren EcoTank ITS, kterou charakterizuje zásadní posun v designu s vylepšenými lahvičkami pro větší kompaktnost a snadnější použití.
Marcel Divín dále charakterizoval současné inkjetové technologie Epsonu těmito slovy: „Tiskárny WorkForce Pro umožňují nejrychlejší výstup první strany v porovnání se srovnatelnými laserovými zařízeními a spotřebují až o 80 % méně energie. Tato řada tiskáren se perfektně hodí do firemního prostředí, a to jak pro malé kanceláře, tak i pro velké firmy. Pomáhá nejen snižovat účty za elektřinu, ale také naplnit ekologické cíle, zvýšit produktivitu a zkrátit prostoje. Laserové tiskárny dlouhou dobu dominovaly na poli kancelářského tisku, ale uživatelé dnes hledají lepší a rychlejší výsledky za nižší cenu a současně chtějí šetřit energii, proto jsme došli k závěru, že jediným způsobem, jak tato očekávání naplnit, je nadále podněcovat pokrok v oblasti inkoustové technologie.“
Nové modely pro následující období pak charakterizoval jako doplněk kanceláře. Trendem u tiskáren ještě před nedlouhou dobou bývala černá barva, na základě provedeného výzkumu se trend přesunul k „počítačově bílé“ barvě v kombinaci s černou. Tím se tiskárny a multifunkce stávají právě oním doplňkem kanceláře, nikoli jen nástrojem pro kopírování a tisk.
Tiskárna je menší, robustnější, se zadním podavačem. Typické použití v kancelářích totiž spočívá v potisku obálek a receptů v ordinacích. Proto je vhodné pomocí zadního podavače vkládat obálky a malé formáty, které by jinak podávací mechanismus nemusel spolehlivě zpracovat. Výrobce tiskárny doplnil kovovými částmi tam, kde byly doposud používány plasty. To se sice projevilo na zvýšení hmotnosti nové řady tiskáren, ale zase jsou díly a části tiskárny odolnější i na hrubší zacházení. Uživatel si tak může vybrat ten správný model podle počtu zásobníků, které využije, jsou k dispozici i obří zásobníky, které není třeba tak často doplňovat.
Nové typy tiskáren prošly přímo revolučními změnami. Tak například 2,6x se zvýšila rychlost skenování. Úpravou mechanismu tiskárny se dosáhlo zvýšení rychlosti tisku a kopírování o 20 %, pro vaši představu to je z 20 na 24 stran za minutu. Přímo revoluční změnou je však nasazení vysokoobjemových zásobníků ve formě sáčků, takže už není třeba inkoust přelévat. Sáček se pomocí speciálního zámku uzamkne v „šuplíku“, ve kterém byl před tím umístěn. Došlo i k nárůstu objemu dodávaného inkoustu. Zatímco předchozí modelová řada uměla potisknout inkousty na 4000 listů papíru, nyní přicházejí nejoptimálnější velikosti v sáčcích pro potisk 5000 papírů. K dispozici sice je i varianta pro 3000 papírů, ovšem čím větší náplň, tím je výhodnější tisk. Pro černou se budou dodávat sáčky s tiskovým objemem pro deset tisíc stran. A aby někoho nesváděly pytlíky s inkoustem ke hraní, je možné zásobníkový prostor s inkoustovými sáčky uzamknout pomocí Kensington klíče. Tak má například systémák přístup k jejich výměně, když Epson dodává spoustu velmi užitečného softwaru pro ovládání a obsluhu tiskárny, kde hlášení o docházející náplni inkoustu je to nejmenší, co si můžeme představit.
Ještě k tématu výhodnější tisk: inkoustový tisk dokáže uspořit v nákladech až 50 % oproti laserovým tiskárnám, a spotřeba nové řady tiskáren klesla na zhruba 20 W. Takže je možné tisknout i při výpadku proudu, kdy jsou k dispozici jen omezené záložní zdroje. Navíc první papír z tiskárny vyjede už za 4,8 s (u některých modelů za 5,3 s).
Ve srovnání s laserovými tiskárnami se ale inkoustové tiskárny hodí i do nemocničního prostředí právě díky nízké spotřebě (u laserovky je třeba před tiskem nahřát zapékací válec – a čím rychleji chceme, aby tiskárna vytiskla první stránku, tím vyšší porci energie musíme tomuto válci – logicky – dodat), velmi tichému tisku, rychlosti a samozřejmě parametru TCO (Total Cost of Ownership, neboli nákladů za celou životnost zařízení v provozu). V tom i v dalších parametrech inkoustové byznys tiskárny předbíhají laserovky a stále ještě neřekly své poslední slovo. I proto si Marcel Divím tak věří v nárůstu obratu utrženého za tiskárny v tomto roce.
Pokračujme ale dále v revolučních vychytávkách nové řady tiskáren. I když velikost proti potiskovanému materiálu letící kapky zůstává stejná – jsou to zhruba tři pikolitry –, změnily se trysky tiskové hlavy a elektronika. Takže nyní – pokud dojde k ucpání, byť jen jediné trysky v tiskové hlavě, její funkci přebírá jiná tryska. Tím se dostáváme k velmi zajímavé technologii samočistění trysek za provozu. Samočistící technologie je obrovským pokrokem, protože si dokáže trysky obsluhovat tak, aby o problematice čistění tiskových hlav nemusela obsluha nic vědět. Takže – jinými slovy – nové byznys tiskárny jsou zase o něco uživatelsky příjemnější. A ještě něco, díky této nové technologii samočištění se ušetří až 70 % inkoustu, který jinak skončil v odpadní nádobce při ručně prováděném čistění trysek.
Na téma ulehčení obsluhy Epson připravil i novou řadu ovládacích displejů „smartphonového“ typu, takže člověk, zvyklý na práci se smartphonem snáze pochopí nastavování a řízení tiskárny. Nota bene Epson ještě uvolnil sadu programovacích nástrojů, známou jako SDK, takže programátor lze naprogramovat vzhled a zvolit příkazy na displeji tak, aby byly zcela pochopitelné i pro tu nejméně technicky znalou obsluhu.
Díky použití inovovaných trysek v tiskových hlavách tiskáren se zlepšila i kvalita písma, písmo je ostřejší a třeba i čarové kódy jsou více zřetelné. Zlepšila se i kvalita kopírování z předlohy. Tiskárny jsou vybaveny NFC pro snazší zavedení bezdrátového tisku i z mobilních zařízení.
Zajímavá jsou i slova Marcela Divína, pronesená ke konci akce: „Nasazení inkoustových tiskáren představuje návrat k decentralizovanému tisku.“ To je obrovská výhoda, která se zatím ujímá především ve Spojených státech. Velké americké společnosti preferují tisk „pod dohledem“ toho, kdo tiskne proti „pochodu“ k centrální tiskárně, vkládání hesla a čekání na výstup z tiskárny. Z toho plyne i nemalá úspora času. Představte si, že se na centrální tiskárně na patře sejde třeba deset čekatelů na své tiskové úlohy, které do ní odeslali, pak k ní museli dojít, přiložit identifikační token nebo kartu nebo zadat PIN a pak čekat, až se na ně vyvalí potištěné papíry. Tak tomu – zdá se – bude konec.
Svět se vyvíjí v sinusovkách.
Vypadá to, že začal otevřený boj laserový versus inkoustový tisk a zdá se, že ten inkoustový má proti zkostnatělému a „nenažranému“ laserovému mnohem více předností. Tento rok bychom tedy mohli klidně nazvat rokem inkoustového byznys tisku.