Přejít k hlavnímu obsahu
Bezpečnost

Inspekce kontrolovala rizika u kuchyňských spotřebičů: na co přišla?

Jakub Fišer 17.09.2023
Zdroj: Rob Wicks / Unsplash

Česká obchodní inspekce (ČOI) v první polovině letošního roku provedla několik kontrol se zájmem zjistit, zdali některé kuchyňské spotřebiče od relativně velkých a renomovaných výrobců nemohou být pro konečné uživatele nebezpečné.

Kapitoly článku

Kontrola elektronických spotřebičů

Podle ČOI prošlo zevrubnou kontrolou hned 8 spotřebičů od několika výrobců. Inspekce tyto kontroly prováděla u 5 distributorů, 2 výrobců a 1 dovozce. Šlo o příspěvek do mezinárodního kontrolního projektu ADCO EMC, který si dává za cíl odstranit z trhu kuchyňské spotřebiče, které nesplňují kritéria elektromagnetické kompatibility.

Co to znamená? Elektromagnetická kompatibilita (EMC) je vlastnost elektrického nebo magnetického přístroje nebo nástroje spočívající v tom, že neovlivňuje jiný objekt včetně sebe samotného a že odolává působení elektromagnetické síle ostatních přístrojů.

Mohlo by vás zajímat

ČOI: Žádné nebezpečí nezjištěno

ČOI v rámci snahy zjistit jakékoliv pochybení zkontrolovala na EMC těchto šest výrobků: stolní mixér ETA Blendic Team II 401190030, fritovací hrnec DOMO DO461FR, vaflovač SENCOR SWF 1010BK, sušička ovoce REGULA B-4635, ruční šlehač SENCOR SHM 5207SS a topinkovač ECG ST 818. Většina uvedených produktů se prodává za cenu kolem tisícovky, popřípadě pár set přes tisíc korun.

Všechny jmenované testované kuchyňské spotřebiče vyhověly příslušným právním předpisům. Tím se myslí, že žádný z nich nepochybil v posuzování hodnoty elektromagnetické kompatibility či maximálního povoleného napětí. Zároveň se v žádných kuchyňských spotřebičích nenacházely nebezpečné látky.

Zdroj: Česká obchodní inspekce


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud