Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Intel nastiňuje další vývoj ultrabooků

redakce 09.11.2012

Nová kategorie přenosných počítačů nazvaná ultrabooky právě završila rok od svého uvedení na český trh. Nová mikroarchitektura Haswell umožní vyrábět tenčí a lehčí ultrabooky s delší výdrží, ale také uživatelům zpřístupní takzvaný percepční computing.

Je to rok, co společnost Intel pod názvem Ultrabook představila nový koncept mobilního počítače. 5.6. 2012 pak následovala nová vlna těchto přenosných počítačů vybavená novými procesory. Inovace v této oblasti probíhají velmi rychle – příkladem jsou čerstvě uvedené konvertibilní modely, které mají dotykový displej a dají se změnit v tablety. Dotykové rozhraní podstatně rozšířilo tradiční ovládací prvky počítače – klávesnici a myš. Během posledních dvou měsíců roku 2012 uvádějí výrobci na trh více než 40 nových zařízení vybavených dotykovým displejem.

Obchodníci očekávají, že dotykové ultrabooky budou představovat jedno z nejžádanějších vánočních zboží. Po přechodu k dotykovému ovládání přes displej se tradiční metody ovládání již v příštím roce rozšíří o podporu gest a hlasu. Inovace souvisí s uvedením čtvrté generace procesorů Intel Core, postavené na 22nm výrobní technologii. Nové procesory s mikroarchitekturou Haswell zvýší laťku v oblasti HD grafiky, rychlejšího šifrování, lepšího zabezpečení a úspornějšího provozu.

Nová mikroarchitektura Haswell umožní vyrábět nejen ještě tenčí a lehčí ultrabooky i další konvertibilní zařízení s vyšším výkonem a delší výdrží baterie, ale také uživatelům zpřístupní takzvaný percepční computing. Díky jejím funkcím bude počítač schopen reagovat na projevy uživatele.

Percepční výpočetní technika stojí na využití dotykových obrazovek, senzorů a kamer, jež jsou implementovány do mobilních zařízení. Ultrabooky budou vybaveny více způsoby pro interakci s počítačem. V oblasti rozpoznání hlasu už funguje program Nuance Dragon Assistant Beta. Společnost Dell plánuje uvést tento program v prvním čtvrtletí příštího roku, a to v ultrabooku Dell XPS13 Ultrabook. Intel rovněž rozvinul spolupráci se společnostmi Creative a SoftKinetic s cílem zdokonalit ovládání prostřednictvím pohybů.

Přepis řeči dosáhne vyšší spolehlivosti tím, že se zkombinuje rozpoznávání hlasu a odečítání rtů. Kuchař s rukama od mouky bude moci obracet stránky receptů mávnutím ruky, stejně jako prezentující slidy v prezentaci. Panika v hlase při řízení auta aktivuje dotaz počítače, zda nemá vytočit číslo tísňového volání. Domácí senzory rozpoznají, že počítač užívá neoprávněná osoba, a odešlou majiteli její fotografii.


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme