Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Intel ohlásil Thunderbolt 5: až 120 Gb za sekundu a 240W napájení

Pavel Trousil 12.09.2023
Zdroj: Vygenerováno v Midjourney

Thunderbolt 5 přinese podle Intelu velká vylepšení včetně podpory až tří 144Hz displejů s rozlišením 4K a 240W nabíjení. Očekává, že počítače a příslušenství s Thunderboltem 5 budou uvedeny na trh v roce 2024.

Kapitoly článku

Společnost Intel dnes potvrdila klíčové podrobnosti o nové generaci rozhraní Thunderbolt 5. Hlavním rysem nové specifikace je schopnost přenášet data rychlostí až 120 gigabitů za sekundu (Gb/s) a současně přijímat data rychlostí až 40 Gb/s. Režim, který Intel nazývá Bandwidth Boost, se projeví pouze v případě, že je připojeno zařízení (monitor) s vysokou propustností. Požadavky na zařízení pro spuštění režimu Bandwidth Boost společnost Intel ještě veřejně nespecifikovala.

Jinak je výchozí režim 80 Gb/s ven a 80 Gb/s dovnitř současně (celkem čtyři 40Gb/s logické linky). Výchozí režim stále nabízí dvojnásobnou rychlost oproti 40 Gb/s u Thunderboltu 4.

Thunderbolt 5 bude zpětně kompatibilní a bude tedy podporovat předchozí verze rozhraní Thunderbolt a je založen na specifikacích USB-IF USB4 verze 2.0, VESA DisplayPort 2.1 a PCI-SIG PCIe 4.0 (x4).

Tabulka rychlostí
Rozdíly jednotlivých specifikací.
Zdroj: Intel TZ, Intel.com

Napájení

Další změnou, která přichází s rozhraním Thunderbolt 5, je podpora nabíjení počítače s výkonem až 240 W, což z něj činí vhodné řešení pro notebooky s vyšší spotřebou energie, například pro kreativce nebo herní platformy. Stojí však za zmínku, že podpora 240W nabíjení je volitelná. Minimální požadavek na dodávku energie pro notebooky je 140W.

U rozhraní Thunderbolt 4 bylo maximum pro napájení 140 W a vyžadováno bylo pouze 100 W. Co se týče minimálního požadovaného dodávaného výkonu pro příslušenství, zůstává na 15 W.

Možnosti napájení
Možnosti připojení a napájení u Thunderbolt 5.
Zdroj: Intel TZ

Více monitorů

Thunderbolt 5 podporuje rychlost až 120 Gb/s, která vychází ze specifikace USB4 verze 2.0 a činí tak pětku desetkrát rychlejší, než původní Thunderbolt, který debutoval v roce 2011. Intel tuto technologii propaguje jako "nejlepší zážitek ze zobrazení na jediném konektoru" a tvrdí, že překonává DisplayPort, oblíbený mezi náročnými uživateli, jako jsou hráči.

Podle představ společnosti Intel mohou tvůrci využívat rychlost rozhraní Thunderbolt 5 a přejít z dvojice monitorů s rozlišením 4K a frekvencí 60 Hz například na trojici monitorů s rozlišením 4K a frekvencí 144 Hz nebo na "více" monitorů s rozlišením 8K. Tyto údaje jsou teoretické, ale přesto pomáhají ilustrovat, pro jaký typ zátěže může být Thunderbolt 5 nakonec určen.

Intel očekává, že Thunderbolt 5 se objeví ve všech kategoriích zařízení, které v současnosti nabízejí Thunderbolt 4, například u dokovacích stanic. Intel také projevil optimismus ohledně externích grafických procesorů (eGPU), které se díky Thunderboltu 5 konečně rozjedou, a to díky zdvojnásobení šířky pásma ve srovnání s Thunderboltem 4. Mluvilo se i o externích akcelerátorech umělé inteligence.

 

Kabely

Intel vezme kabely s označením Thunderbolt 4 a podrobí je dodatečnému testování pro Thunderbolt 5. Očekává se, že kabely testováním projdou a získají označení Thunderbolt 5. Pasivní kabely Thunderbolt 5 budou dlouhé až 6,56 stop (2 m).

Zdroj: Intel, Ars Technica


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit
Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme


články odjinud