Celá řada domácích sítí dnes kromě počítačů obsahuje také například síťové tiskárny nebo úložiště. S rozšiřováním bezdrátových sítí se navíc připojuje stále více mobilních zařízení. V takové situaci je dost náročné ochránit před kybernetickými útoky každé zařízení samostatně. Účinným řešením může být ochrana domácí sítě již na její hranici s Internetem, tedy v domácím routeru. A právě to si klade za cíl nový výzkumný projekt sdružení CZ.NIC – Turris – jehož informační stránky byly dnes představeny veřejnosti. Sdružení tento projekt dosud prezentovalo pod pracovním názvem „CZ.NIC router“.
„Každý router Turris kromě funkcí běžného domácího směrovače dokáže analyzovat provoz mezi Internetem a domácí sítí a identifikovat podezřelé datové toky. Při jejich odhalení upozorní na možný útok centrálu Turris, která porovnává data z ostatních připojených routerů a vyhodnocuje nebezpečnost detekovaného provozu. V případě útoku centrála vytvoří a distribuuje aktualizace do celé sítě a začne tak chránit všechny uživatele zařízení Turris,“ uvedl výkonný ředitel sdružení CZ.NIC, Ondřej Filip. „Název projektu Turris je odvozen z latinského výrazu pro věž. Ty často sloužily pro včasná varování před útoky, což velmi dobře vystihuje hlavní myšlenku a smysl naší služby.“
Pro tento rok počítá CZ.NIC s výrobou a nasazením tisíce routerů Turris. Ty budou sloužit jako testovací zařízení a zájemci je budou moci získat do dlouhodobého pronájmu za symbolickou 1 korunu. Stačí k tomu předběžná registrace na informačních stránkách .
„Na informačních stránkách najdou zájemci kromě obecných informací také aktuality. V nejbližší době zde budeme prezentovat především novinky z vývoje hardwarové části projektu. Důležitou součástí stránek je také předregistrace, která uživatelům nabízí možnost zarezervovat si testovací zařízení s předstihem,“ dodává Bedřich Košata, který projekt v rámci Laboratoří CZ.NIC vede.
Podmínkou pro účast v projektu Turris je využívat router po předem stanovenou dobu ve funkci hlavního bodu připojení sítě k internetu a nezasahovat do provozovaného sběru dat. Novinky o Turrisu je možné sledovat mimo jiné i na twitterovém účtu projektu .
Router Turris dosud CZ.NIC prezentoval jako součást projektu Distribuovaná kybernetická bezpečnost, a to pod pracovním názvem „CZ.NIC router“. Veřejnost se s tímto novým projektem sdružení mohla setkat například na letošní konferenci Internet a Technologie 13 (prezentace Bedřicha Košaty) nebo na stránkách blogu CZ.NIC.
Zdroj: TZ CZ.NIC.