Přejít k hlavnímu obsahu
Novinky

Interaktivní výstava LIFMAT 2022 cílí na digitální zdravotnictví

redakce 17.08.2022

Už druhý ročník konference a výstavy LIFMAT 2022 přivítá své návštěvníky ve dnech 8.-9. září 2022 v konferenčním centru Cubex na pražské Pankráci. Hlavními taháky dvoudenní akce budou moderní digitální technologie, určené pro využití v medicíně a k řízení zdravého životního stylu.

Letošní ročník zájemcům nově nabídne unikátní možnost vyzkoušet si ty nejzajímavější technologie přímo na místě. Vstupenky se slevou pro čtenáře Chipu můžete zakoupit na GoOut: http://lifmat.cz/vystava po zadání kódu CHIPX22.

První den bude tradičně odborný. Tematické přednáškové bloky se budou věnovat například kardiologii, rehabilitaci, diabetologii, obezitologii nebo sportu. Přednášky přitom cílí především na zdravotníky, lékaře, zástupce zdravotnických institucí nebo odborníky na digitální technologie. Témata se budou v přednáškách, prezentacích, workshopech a v interaktivní výstavě navzájem prolínat. 

Druhý den už bude návštěvnický, prostory Cubexu se otevřou pro širokou veřejnost, pacienty a všechny zájemce o moderní digitální technologie. Právě zde mohou zájemci využít možnosti vyzkoušet si jednotlivá řešení a aplikace naživo, a hovořit s jejich tvůrci a dalšími odborníky.

Ve stejný den proběhne také unikátní „speeddating“ s tvůrci různých inovačních projektů. Akci, kterou v rámci výstavy organizačně zaštiťuje Středočeské inovační centrum, najdou zájemci v programech pod názvem „Na minutku s vědci neboli Vědecké rande”. V obdobě rychlého setkání budete mít dvouminutový prostor k prezentaci svého projektu. Cílem je navzájem propojovat výzkumné organizace, nemocnice, univerzity, investory a především studenty, kteří chtějí nabídnout svůj tvůrčí potenciál. 

Organizátoři akce LIFMAT vnímají oblast digitální medicíny jako obor s velkou dynamikou. Díky pestrému programu cílí jak na odborníky z oblasti zdravotnictví nebo technologií, tak i na širokou veřejnost. Lékaři, pacienti, zástupci startupů, vývojářské firmy a další organizace tak mohou diskutovat na téma využití digitálních technologií v produktivní léčbě civilizačních chorob, jako je například obezita, nebo Alzheimerova choroba.

Pojďme se podívat, co na letošním LIFMATu uvidíte nebo si můžete dokonce osobně vyzkoušet.

Chůze s podporou Exoskeletonu

mebster

| Zdroj: Mebster

Společnost Mebster se zabývá mimo jiné vývojem softwarové platformy napojené na chytré hardwarové produkty. K jejich nejvyhledávanějším exponátům bude jistě patřit i exoskelet pro asistenci chůze. Návštěvníci stánku si tak budou moci vyzkoušet inovativní podporu určenou pro lidi s částečnou nebo úplnou ztrátou funkcí dolních končetin. Pacienta takové zařízení jednak doslova postaví na nohy a dále zásadně zkvalitní jeho psychiku a celý průběh léčby. 

Chytrá diagnostika nemocí z oční sítnice 

lif-aireen-sitnice

| Zdroj: Aireen

Společnost Aireen je držitelem několika prestižních ocenění v oblasti vývoje a inovací. Na konferenci předvede své technologie, využívající umělou inteligenci ke včasné diagnostice závažných onemocnění, jako je například diabetes. Vyšetření probíhá pomocí speciální technologie skenu sítnice, která obsahuje průhledné cévy. Samotná technologie Aireen tak dokáže rozpoznat zárodky vážných nemocí.

Zdravotní data na jednom místě 

app

| Zdroj: Čas pro zdraví

Digitální řešení "Čas pro zdraví" propojuje aplikace a data z různých zařízení a spojuje je do jedné. Uživatel tak může sledovat svou hmotnost, kroky, jídlo, tepovou frekvenci, krevní tlak a další ukazatele pomocí různých zařízení (mobilního telefonu, chytrých hodinek, náramku apod.) Může také zaznamenávat i své subjektivní pocity a veškeré údaje sdílet se svým terapeutem.

Nad grafy i jídelníčkem pak tito terapeuté uživatele učí poznávat reakce vlastního těla a vedou ho na cestě ke dravějšímu životnímu stylu.

Univerzální domácí “krabička zdraví“

minttivision

| Zdroj: MinttiVision

Roste počet pacientů, kterým jejich lékař doporučil, aby si pravidelně sledovali krevní tlak či srdeční frekvenci, nebo tělesnou hmotnost. Právě ti zaručeně ocení multifunkční monitory Mintti Health a LinkTop. Jedná se o malou nenápadnou krabičku, která monitoruje a zaznamenává základní životní funkce jako je teplota, tep, EKG, saturace kyslíku v krvi či hladina cukru v krvi. 

Uživatelé tak mohou jednoduše provést základní měření a využívat plnohodnotnou základní lékařskou službu i doma.

Rehabilitujte doma a s dohledem odborníků

Kvůli rehabilitačnímu cvičení není vždy potřeba osobně dojíždět do ordinace na rehabilitaci. Společnost HomeBalance, kterou tvoří absolventi 1. LF UK a Fakulty biomedicínského inženýrství ČVUT v Praze, se zabývá rozvojem řešení telerehabilitace se vzdálenou asistencí terapeutů. HomeBalance využívá při rehabilitaci pacientů řadu moderních technologií a postupů, například vlastní systém HomeBalance Stability. Ten pomáhá při rehabilitaci u pacientů, u nichž se vyskytuje problém s rovnováhou. 

Systém se skládá z několika přenosných částí – tabletu, stabilometrické plošiny a speciálního softwaru pro sběr dat. 

Chytré glukometry pomáhají pacientům s diabetes

Moderní technologie nabízejí nové široké možnosti pro léčbu diabetu. Jedním z takových inovačních produktů je zařízení Dexcom G6, určené ke kontinuální monitoraci hladiny glukózy bez nutnosti odběrů z bříška prstů. Chytré inzulinové pumpy, nabízející hybridní uzavřenou smyčku, přinesly v léčbě diabetu 1. typu významný pokrok.

Glukometr Dexcom obstarává pro Česko společnost Aimport, která se už od svého založení zabývá chytrými řešeními k usnadnění života pacientům s dědičným onemocněním. Na výstavě LIFMAT 2022 bude představen například model, který umožňuje kontinuální monitoring hladiny glukózy bez odběrů z bříška prstů. Součástí prezentace bude vedle stánku i workshop s názvem “Jak mít v aktivním životě cukr pod kontrolou”. 


Máte k článku připomínku? Napište nám

Sdílet článek

Mohlo by se vám líbit








Všechny nejnovější zprávy

doporučujeme